Japonya'dan 988 milyar dolarlık teşvik paketine onayArtı Gerçek

Japonya Başbakanı Abe, koronavirüsten etkilenen bireyler ve küçük işletmeler için hazırlanan 988 milyar dolarlık teşvik paketinin onaylandığını duyurdu.


Japonya Başbakanı Shinzo Abe, ülkenin 988 milyar dolar tutarında gelmiş geçmiş en büyük teşvik paketinin onaylandığını duyurdu.

Asya'nın en büyük ekonomilerinden Japonya'nın GSYİH'sinin yaklaşık yüzde 20'sine denk gelen paket, koronavirüsten etkilenen tüketici ve küçük işletmelere yönelik 6 trilyon yenlik nakit dağıtımını içeriyor. Ayrıca işletmeler için 26 trilyon yenlik vergi ve sosyal hizmet maliyeti ertelemesine gidilecek.

Başbakan Abe, Tokyo, Osaka, Hyogo ve Fukuoka için salı günü resmi bir şekilde olağanüstü hal ilan etmeyi planladığını da açıkladı.

Paketin ilk kademesi, Bloomberg tarafından görülen bir belgeye göre, iş gücü kayıpları ve iflasları engellemeyi hedefliyor. Koronavirüs kontrol altına alındıktan sonra gelecek ikinci kısım ise ekonominin V şeklinde toparlanmasını desteklemeye çalışacak.

Söz konusu belgeye göre, Japonya, virüs nedeniyle işini kaybetmiş düşük gelirli tüketicilere 300 bin yen dağıtmayı planlıyor. Çocuklu hane halkı da ayrıca yardım alacak.

BAĞLANTILI HABERLER