Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun hazırladığı raporda, 24 kadın cinayeti işlenmiş, 16 kadın şüpheli bir şekilde ölü bulunduğu belirtildi. Rapora göre öldürülen 24 kadından 13’ünün hangi bahaneyle öldürüldüğü tespit edilemedi, 10’u boşanmak istemek, barışmayı reddetmek, evlenmeyi reddetmek, ilişkiyi reddetmek gibi kendi hayatına dair karar almak istemesi bahanesi ile, 1 kadın ise ekonomik bahanelerle öldürüldü. 13 kadının hangi bahaneyle öldürüldüğünün tespit edilememesi, kadına yönelik şiddetin ve kadın cinayetlerinin görünmez kılınmasının bir sonucu olduğu belirtildi. KCDP, kadınların kim tarafından, neden öldürüldüğü tespit edilmedikçe; adil yargılama yapılmayıp şüpheli, sanık ve katiller caydırıcı cezalar almadıkça, önleyici tedbirler uygulanmadıkça şiddet boyut değiştirerek sürmeye devam edeceği vurguladı.

KADINLAR KİMLER TARAFINDAN ÖLDÜRÜLDÜ?

KCDP raporunda yer alan veriler şöyle:

Nisan ayında öldürülen 24 kadının 11’i evli olduğu erkek, 3’ü akrabası, 1’i eskiden birlikte olduğu erkek, 7’si eskiden evli olduğu erkek,, 1’i oğlu ve 1’i tanımadığı biri tarafından öldürülmüştür. Bu ay kadınların %46’sı evli olduğu erkek tarafından öldürüldü

      

KADINLAR EN ÇOK EVLERİNDE ÖLDÜRÜLDÜ

Kadınların 15’i evinde, 4’ü sokak ortasında, 1’i arabada, 1’i iş yerinde, 1’i parkta ve 1’i ise ıssız bi yol kenarında öldürülmüştür. Bu ay öldürülen kadınların yüzde 67’si evlerinde öldürüldü.

     

KADINLAR EN ÇOK ATEŞLİ SİLAHLAR İLE ÖLDÜRÜLDÜ

Bu ay öldürülen kadınların 15’i ateşli silahlarla, 5’i kesici aletlerle, 4’ü boğularak öldürüldü.