NTV'de gündeme ilişkin açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, siyasi partiler arası milletvekili transferi hakkında, "Milletvekili transferleri demokrasinin temel ilkelerine karşı. Milletvekili transferi sivil siyasete zarar vermiştir" dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Gelecek Partisi ve DEVA Partisi'ne baskın seçim durumunda grup kurabilmeleri için milletvekili verilebileceğini söylemişti. Bu açıklamanın ardından AKP, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin de talebiyle milletvekili transferine karşı iki seçenekli bir formül üzerinde çalışmaya başlamıştı.

Siyasetin gündemine oturan tartışmayla ilgili soruları cevaplayan  Kalın, "Türkiye'de bu dönemde bir seçim ortamı yok. Baskın seçim yok. Seçimler 2023'te yapılacak. Ama milletvekili transferleri demokrasinin temel ilkelerine karşı. Milletvekili transferi sivil siyasete zarar vermiştir" şeklinde konuştu.

Salgın sürecini İstanbul'da geçiren Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın Haziran ayının ilk haftasında Ankara'ya dönebileceğini söyleyen ve coronavirus normalleşme sürecine dair Haziran ayının ortalarına işaret eden Kalın özetle şunları söyledi:

"Turizm sektörünün Haziran ortasında açılmasını bekliyoruz. Turizmle ilgili adımlar sağlık tedbirleriyle çelişmeyecek.Türkiye'ye gelen turistlere test uygulanacak. Türkiye'de maske sıkıntısı yaşanmadı. Şu anda da vatandaşlarımızın maskeye ulaşma konusunda bir sorun yaşanmıyor. Ama maske dağıtımında zaman zaman sıkıntı oldu.

'TÜM EKONOMİLER İÇİN BİR KAYIP YILI OLACAK'

Muhtemelen yurt dışı seyahatlerimizi bir müddet daha erteleyeceğiz. Belki bu yıl BM Genel Kurulu toplantıları da fiziki olarak New York'ta değil, video konferans yoluyla yapılacak.

Herkesin sosyo-ekonomik sistemi bir bakıma test edildi, biz iyi çıktık. Sağlık alanında, gıda alanında, siber alanda. Türkiye gıda noktasında güçlü bir altyapıya sahip. Bu süreçten güçlenerek çıkacağımıza inanıyorum. Ancak 2020 dünyada tüm ekonomiler için bir kayıp yılı olacak.

'TÜRKİYE'DE SEÇİM ORTAMI YOK'

Türkiye'de bu dönemde bir seçim ortamı yok. Baskın seçim yok. Seçimler 2023'te yapılacak. Ama milletvekili transferleri demokrasinin temel ilkelerine karşı. Milletvekili transferi sivil siyasete zarar vermiştir.

(İzmir'de camilerden Çav Bella çalınması) Bu herkese karşı yapılan bir provokasyon. Bu konuda herkes tepkisini ortaya koydu. Bunlar milletin sinir uçlarıyla oynamak için yapılan provokasyonlar. Milletimiz bu tür şeyleri çok gördü, tabii ki itibar etmez. Soruşturma devam ediyor.

(Tümamiral Cihat Yaycı'nın istifası) Bir askerin görevden alınması normaldir. Kendisi çalışmaları ve eserleriyle katkı vermiştir. Bundan sonra da verebilir.

'UMH'YE DESTEĞİMİZ SÜRECEK'

Biz Libya halkının yaklaşık 10 yıldır içinde bulunduğu kaostan çıkmasını istiyoruz. Biz bu konudaki çalışmaları tek başımıza yapmıyoruz. Ulusal Mutabakat Hükümeti'ne (UMH) bizim desteğimiz devam etti, bundan sonra da devam edecek. Hafter bugüne kadar hiçbir barış anlaşmasına, ateşkese uymadı. Türkiye Hafter'in tehditlerine boyun eğmez. Batı da bize Hafter'in güvenilmez olduğunu söylüyor. Uluslararası toplumun Hafter'e tavır alması gerekir. Bizim bir an önce siyasi çözüm masasına dönmemiz geriyor. ABD yönetiminin Libya konusunda odaklanma sorunu var."

(Suriye'de PYD ile ENKS arasındaki ulusal birlik görüşmeleri) Suriye'de terörle ilgili bir grup muhatap alınamaz. Nasıl Türkiye'de PKK Kürtlerin temsilcisi değilse, Suriye'de de PYD ve YPG oradaki Kürt kardeşlerimizin temsilcisi olamaz. Buna asla müsaade etmeyeceğimizi söylüyorum." (HABER MERKEZİ)