ARTI GERÇEK- Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un , Kanal İstanbul ÇED Raporu'nu bugün itibarıyla onayladıklarını söylemesinin ardından tepkilerde gelmeye başladı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun da saat 14.30’da Beşiktaş’ta bulunan Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nde Çevre Düzeni Planı’na itiraz edeceği saatlerin öncesinde yapılan açıklama dikkat çekmişti. 

Ya Kanal Ya İstanbul Koordinasyonu’ndan ise basın açıklaması çağrısı geldi. Koordinasyon, “ Kanal İstanbul’la ilgili ÇED raporuna yüzbinlerce insanın itirazınıdikkate almadan bugün onay veren bakanlığın kararına karşı tüm İstanbul halkını bugün saat 17.00’da Beşiktaş Darphanede bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı il Müdürlüğü önündeki basın açıklamasına davet ediyoruz” denildi.

Ya Kanal Ya İstanbul halkın iradesinin çiğnemesi olarak gördüğü karara ilişkin , "Biz Ya Kanal Ya İstanbul Koordinasyonu olarak binlerce vatandaşımızın itiraz dilekçesi verdiği, bilim insanlarının, çevre ve ekoloji örgütlerinin, odaların, dernek ve kurumların şiddetle itiraz ettiği bu raporun oldu bittiye getirilerek onaylanmasına itiraz ediyoruz. Bu onay hukukun ve halkın iradesinin çiğnenmesidir.Kanal İstanbul ÇED Raporu bilimsel gerçeklerin dikkate alınmadığı, Proje'nin yarattığı büyük tahribatı gözlerden saklamayı hedefleyen inşaat tröstlerinin çıkarlarına hizmet eden bir rapordur.

İstanbullular olarak bir kez daha buradan açıkça ilan ediyoruz. Suları, denizleri, ormanları, hayvanları, yaşam alanlarımızı savunacağız.İstanbul'un havasını zehirleyecek, denizini oksijensiz bırakacak, depremin etkisini kat kat arttıracak, bir avuç zengini daha da zengin yapacak, halkı fakirleşmeye mahkum edecek, köyleri yok edecek, birden fazla ilçede halkı yerinden edecek Kanal İstanbul projesini durdurmak, bütün hukuksal haklarımızı kullanmak için bütün yurttaşlarımızı bir araya gelmeye çağırıyoruz" dedi.