Özelleştirilmesi sert eleştirilere neden olan tank palet fabrikası için Katarlı bir yetkiliden açıklama geldi.

TBMM Başkanı Mustafa Şentop'un davetlisi olarak Türkiye'de bulunan Katar Şura Konseyi Başkanı Ahmed Bin Abdullah Al Mahmud, "Tank palet fabrikası ile ilgili Türkiye'deki muhalefet ile iktidar arasındaki anlaşmazlık ve uyuşmazlık olduğunu biliyoruz. Bu konu sizin iç işiniz ama sorunun devam etmesi, diğer ülkelerin ekmeğine yağ sürer" dediği öğrenildi.

Türk-Katar Parlamentolararası Dostluk Derneği Başkanı AKP Bitlis Milletvekili Vahit Kiler, Katar Şura Konseyi Başkanı Mahmud onuruna Göksu Restoran'da bir akşam yemeği verdi. Basına kapalı olan yemekte yer alan CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, Başkan Mahmud'a, Sakarya'daki tank palet fabrikasına ortaklık konusunu sordu.

MİLLİ GELİR 128 BİN DOLAR

CHP’li Yavuzyılmaz, "Biz Türkiye'nin en büyük ikinci partisi olarak bu konuda iktidar ile farklı düşünüyoruz. Türkiye'nin önemli bir savunma ve silah fabrikası konusunda hassasız. Bu konu ülkemizin ulusal güvenliğini ve sırlarını da ilgilendiriyor. Ülkenizin bu fabrika ve gelişmelerle ilgili tavrı nedir?" diye sordu.

Başkan Mahmud ise bu konuda Türkiye'deki iktidar ile muhalefet arasında uyuşmazlık olduğunu bildiğini belirterek, “Biz Türkiye ile her zaman iyi ilişkiler sürdürmek istiyoruz. İktidar ile muhalefet arasında bu konuda uzlaşma olmaması sizin iç işiniz ama sorunun devam etmesi, diğer ülkelerin ekmeğine yağ sürer” şeklinde konuşması dikkat çekti.

Katar'da Türk televizyon dizilerinin çok ilgi gördüğünü de söyleyen Başkan Mahmud, “Benim zamanım olmadığı için izleyemiyorum” dedi.

Konuk başkan, ülkesinde kişi başına düşen milli gelirin bu yıl 128 bin dolara çıktığını da sözlerine ekledi.

NE OLMUŞTU?

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kararıyla özelleştirilmesine karar verilen Sakarya’daki Tank Palet Fabrikası Milli Savunma Bakanlığı (MSB) Askeri Fabrika ve Tersane İşletme Anonim Şirketi’ne (ASFAT A.Ş) resmen devredilmişti. ASFAT fabrikada istediği kuruma üretim yaptırabileceği belirtirken, Katar ortaklı olan BMC’nin fabrikada üretim yapması bekleniyor.