Gezi direnişi davasında alınan skandal kararla ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına mahkum edilen iş insanı
Osman Kavala, Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock ile görüşmesinde, “Osman Kavala’yı Türkiye’ye karşı kullanıyor, fonluyorsunuz. Gezi olaylarında ne kadar fonlandığını biliyoruz” diyen Çavuşoğlu’na bir açıklama yayımlayarak yanıt verdi.

Kavala açıklamasında “Gezi olaylarıyla ilgili asılsız iddiaları tekrarlayarak AİHM’in tespit ettiği ve verdiği kararlarda sona erdirilmesini istediği vahim insan hakları ihlallerini meşrulaştırmaya çalışmak, kabul edilebilir bir şey değildir.” ifadelerini kullandı.

Osman Kavala’nın konuya ilişkin açıklaması şöyle:

“Gezi olaylarına benim üzerimden yurtdışından kaynak aktarıldığı, Gezi protestolarını itibarsızlaştırmak ve beni cezaevinde tutmak için uydurulmuş bir iddiadır. Yıllardır uğraşılmasına rağmen bu iddiaya yönelik hiçbir bulgu, bilgi, hatta bir işaret ortaya konamamıştır.

Benim beş yıla yakın süre cezaevinde tutulmamı sağlayan yargılama süreci ve Gezi davası, yoğun hukuksuzluklar temelinde yürütülmüştür.

Geçtiğimiz günlerde Dışişleri Bakanı’nın yaptığı gibi, Gezi olaylarıyla ilgili asılsız iddiaları tekrarlayarak AİHM’in tespit ettiği ve verdiği kararlarda sona erdirilmesini istediği vahim insan hakları ihlallerini meşrulaştırmaya çalışmak, kabul edilebilir bir şey değildir.”

Osman Kavala: Dışişleri Bakanı’nın yaptığı gibi insan hakları ihlallerini meşrulaştırmaya çalışmak, kabul edilebilir bir şey değildir."