ARTI GERÇEK- Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’nin, AİHM kararlarını uygulayarak hak savunucusu Osman Kavala ve HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın serbest bırakılmasına dair çağrısı üzerine Uluslararası Af Örgütü Avrupa Direktörü Nils Muižnieks açıklama yaptı.

“Osman Kavala ve Selahattin Demirtaş, AİHM’in serbest bırakılmalarına dair bağlayıcı kararlarına rağmen keyfi ve haksız şekilde yıllardır özgürlüklerinden mahrum bırakılıyor” diyen Muižnieks, şöyle devam etti:

“Tutukluluklarının devam ediyor olması, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın geçtiğimiz hafta açıkladığı anlamsız İnsan Hakları Eylem Planı ile sistematik insan hakları ihlallerini aklama çabasını gülünç duruma düşürüyor.

‘TÜRKİYE’DE İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ ACIMASIZCA CEZALANDIRILIYOR’

“Bu eylem planı ve Türkiye’nin basmakalıp sözleri gerçeği gizleyemez: Kavala ve Demirtaş’ın ve çok sayıda başka insanın sadece haklarını kullandıkları için devam eden mahpuslukları, Türkiye’de ifade özgürlüğünün acımasızca cezalandırıldığını gösteriyor.

“Türkiye yetkilileri, Kavala ve Demirtaş’ı serbest bırakmalı, insan hakları savunucularının işlerini yapmasına izin vermeli ve hâkimler üzerinde yersiz baskılar kurmaya son vermelidir. Avrupa’nın dört bir yanındaki devletlerin, insanları siyasi nedenlerle yargılamanın ve hapsetmenin kabul edilemez olduğunu Türkiye’ye söylemelerinin zamanı geldi.”

Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’nin Türkiye’yi haftalık bazda izleme kararı almasını memnuniyet verici bulan Nils Muižnieks, “Bu adım, Osman Kavala’nın haklarına yönelik süregelen ihlallerin ciddiyetini ortaya koymaktadır” dedi.