Ankara’daki kayyım protestoları sırasında gözaltına alınan KHK’li Sosyolog Veli Saçılık’ın tek kolu kemerine kelepçelendi. 

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Ankara İl Örgütü’nün Sakarya Meydanı’nda yapmak istediği eyleme yapılan sert polis saldırısında 10 kişi gözaltına alınmıştı. Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile görevinden ihraç edilen sosyolog Veli Saçılık’ın da gözaltına alındığı polis saldırısında HDP’lilerin vücutlarında darp izleri oluştu.

DARP EDİLDİ, TEK KOLU KEMERİNE KELEPÇELENDİ

Burdur Cezaevi’nde 2000 yılında yapılan operasyonda kolu koparılan sosyolog Saçılık, gözaltına alınırken feci şekilde darp edildi. Saçılık’ın kıyafetleri üzerinde parçalanırken, tek kolu da kemerine kelepçelendi.

Mezopotamya Ajansı’na (MA) bilgi veren Saçılık, ayrıca gözaltına alınmaları ardından konuldukları araca biber gazı sıkıldığını ve aracın kapısının üzerlerine kapatıldığını söyledi.

Öveçler Güvenlik Şube’ye götürülen Saçılık ve beraberindekiler, haklarında  2911 sayılı “Toplantı ve Gösteri Yürüyüş Hakkı” Kanunu’na muhalefetten işlem yapıldıktan sonra serbest bırakıldı.

'ANKARA POLİSİNİ BİR KEZ DAHA TAKDİR ETTİM'

Sosyolog Veli Saçılık, yaşananlara kişisel Twitter hesabı üzerinden tepki gösterdi.

Saçılık, sosyal medyada yaşananlara ilişkin şu ifadeleri kullandı:

"Ankara polisini bugün bir kez daha taktir ettim. Engelli, yaşlı, kadın, çocuk ayrımı yapmadan herkese eşit şiddet uyguluyor. Ayca, kalp krizi falan geçirir demeden gözaltı aracının camını açıp içeriye gaz sıkan gayretkeş polise Süleyman Soylu madalya vermeli."

(HABER MERKEZİ)