Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu (KCDP), 2022 Mayıs ayı Raporu’nu açıkladı. Mayıs ayıda 35 kadın cinayeti işlenmiş, 16 kadın şüpheli bir şekilde ölü bulunmuştur. Öldürülen 35 kadından 18’inin hangi bahaneyle öldürüldüğü tespit edilemedi, 15’i boşanmak istemek, barışmayı reddetmek, evlenmeyi reddetmek, ilişkiyi reddetmek gibi kendi hayatına dair karar almak istemesi bahanesi ile, 2 kadın ise ekonomik bahanelerle öldürüldü.

Raporda, 18 kadının hangi bahaneyle öldürüldüğünün tespit edilememesi, kadına yönelik şiddetin ve kadın cinayetlerinin görünmez kılınmasının bir sonucudur. Kadınların kim tarafından, neden öldürüldüğü tespit edilmedikçe; adil yargılama yapılmayıp şüpheli, sanık ve katiller caydırıcı cezalar almadıkça, önleyici tedbirler uygulanmadıkça şiddet boyut değiştirerek sürmeye devam edecektir denildi.

KADINLAR KİMLER TARAFINDAN ÖLDÜRÜLDÜ?

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun yayınladığı raporda şu ayrıntılar yer verildi:

Mayıs ayında öldürülen 35 kadının 15’i evli olduğu erkek, 2’si akrabası, 7’si eskiden birlikte olduğu erkek, 2’si birlikte olduğu erkek, 1’i eskiden evli olduğu erkek, 1’i oğlu, 3’ü babası, 1’i tanıdığı ve 1’i muayeneye gelen hastası tarafından öldürülmüştür. 2’sinin faille yakınlığı tespit edilememiştir. Bu ay kadınların %45’i evli olduğu erkek tarafından öldürüldü.

     

KADINLAR EN ÇOK EVLERİNDE ÖLDÜRÜLDÜ

Kadınların 22’si evinde, 5’i sokak ortasında, 3’ü iş yerinde, 1’i parkta, 1’i bir sitenin bahçesinde ve 1’i ise ıssız bi yol kenarında öldürülmüştür. 2 kadının nerede öldürüldüğü tespit edilememiştir.  Bu ay öldürülen kadınların yüzde 61’i evlerinde öldürüldü.

      

Raporun tamamına link üzerinden ulaşabilirsiniz.