Aydın'ın Kuşadası ilçesinde sınıf öğretmenliği yapan Atilla Yalçıntaş, 2017 yılında yayımlanan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile görevden uzaklaştırıldı. Yaşadığı stresli günlerin etkisiyle kolon kansere yakalanan Yalçıntaş, 2021 Mayıs’ında hayatını kaybetti. 23 Kasım günü İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından aranan aile, "Başınız sağ olsun, eşiniz göreve iade edildi" denildi.

Yerel gazete AydınHaberleri'nden Ender Aldanmaz'ın  özel haberine göre, 25 yıl Yedi eylül İlkokulu'nda öğretmenlik yapan 32 yıllık sınıf öğretmeni Atilla Yalçıntaş, bir gece yarısı çıkan KHK ile ihraç edilerek görevden alındı. Öğrencileri, meslektaşları ve çevresi tarafından sevilen Yalçıntaş'ın işinden olmasıyla birlikte yaşadığı büyük stres kolon rahatsızlığını tetikleyince tedavi sürecine başlandı. Yalçıntaş, 2,5 yıl devam eden sürecin ardından hayatını kaybetti.

‘OKULU DERLEYİP TOPLARDI’

Atilla Yalçıntaş’ın eşi emekli öğretmen Munise Yalçıntaş, ihraç kararının ardından büyük sıkıntılar çektiklerini anlattı. Eşinin örnek bir kişiliğe sahip olduğunu söyleyen Yalçıntaş “Ne rapor ne de izin alırdı… Okulu derleyip toparlayan bir öğretmen profilindeydi. Nöbeti olmasa bile sabah çocukları sıraya sokar, içeriye alır, akşam çıkışta çocukların başında dururdu. Okulunda mesleki anlamda, kişilik anlamında olumsuz tek kelime edecek kimseye rastlayamazdınız. Onunla aynı düşünsün düşünmesin, fikirleri uyuşsun uyuşmasın, herkes de aynı şeyi düşünürdü” şeklinde konuştu.

‘ONU TANIYAN HERKES SUÇSUZ OLDUĞUNA EMİNDİ’

İhraç kararının kendilerinde şok etkisi yarattığını söyleyen Yalçıntaş, “Bu şoku uzun süre atlatamadık. Kabullenemedik. Çünkü hak edilmeyen bir şey yaşanıyordu. Onu tanıyan herkes suçsuz olduğuna emindi. Çok sağlıklı beslenen, çok düzenli hayatı olan biriydi. Eve kapandı. Mecbur kalmadığı sürece evden çıkmıyordu. Bizim daha fazla üzülmememiz için duygularını dışarıya yansıtmadı. Yaşadığı stresli durum kanser hastalığını da tetikledi. İhraçtan 1,5 yıl sonra kansere yakalandı. Daha 59 yaşındayken Mayıs 2021’de kaybettik” diyerek duygularını ifade etti.

‘PARDON’ TELEFONU

23 Kasım günü ise İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden gelen bir telefon ise yaralı aileyi daha da sarstı. Telefonda görüştüğü memur, Yalçıntaş’ı arayarak eşinin göreve iade edildiğini söyledi.

Yalçıntaş, “Önce başınız sağ olsun deyip sonra göreve iade edildiğini söylediler. Gelen telefon acımız daha da arttırdı, adeta sarsıldık. Sevinemedik, üzüldük. İl Milli Eğitim Müdürlüğü daha önce Aydın’da böyle bir durumun yaşanmadığını, vefat emiş bir kişinin göreve iade edilip edilemeyeceğine dair yasal bir durum olmadığını, bakanlık ile görüşülüp bir stratejik plan yapıldıktan sonra bize bilgi vereceklerini söylediler” dedi.

AİLE MAHKEME YOLUNA GİDECEK

Manevi ve maddi olarak yıpranan aile ise süreci mahkemeye taşımak için ise harekete geçmeyi düşünüyor. Munise Yalçıntaş yargı yoluna gideceklerini belirterek “Asıl mücadelemiz şimdi başlıyor. Eşimi şikayet eden ve ölüme sürükleyen kişi ya da kişiler kimler? Suç işlediler ve cezalarını çekmeliler… Bu kişilerle er ya da geç muhakkak adalet önünde hesaplaşacağız. Bundan asla ve asla vazgeçmeyeceğiz” şeklinde konuştu.