‘Kıbrıs Barış Harekatı’nın 47’inci yıldönümü törenine giden İYİ Parti heyetinin protokoldeki yerleri AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kadrolarıyla doldu. Arka sıralara alınmak istenen İYİ Partili’ler töreni terk etti.

Lefkoşa’de düzenlenen törene KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın davetlisi olarak İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’i temsilen İYİ Parti Siyasi İşler Başkanı ve Genel Başkanvekili Cihan Paçacı ile Meclis Grup Başkanı İsmail Tatlıoğlu da katıldı.

Tören alanındaki protokol sıralarında en arka sırada yer ayrıldığını gören İYİ Parti heyeti, bu uygulamanın nedenini sordu. KKTC yetkilileri, protokol sıralarının Erdoğan’ın misafirlerine ayrıldığını belirtti.  Bu uygulamanın protokol teamüllerine aykırı olduğunu belirten İYİ Parti heyeti, töreni terk etti.

'BU ŞIMARIKLIK, PROTOKOLDE YOK SAYACAK KADAR İLERİ GİTMİŞTİR'

İYİ Parti heyetinde yer alan Cihan Paçacı ve İsmail Tatlıoğlu, alandan ayrılmalarının ardından KKTC Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın kabrini ziyaret etti, ardından da Türkiye’ye döndü.

Paçacı ve Tatlıoğlu yaptıkları ortak açıklamada konuya ilişkin yaptıkları açıklamada şunları söyledi:

“Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı’nın davetlisi olarak, Türk tarihinin anlamlı bir gününün kutlamasına katıldık. Ancak, AK Partili Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve ekibinin, teamülleri yok sayan şımarıklığına, Lefkoşa’da da tanıklık ettik. Devlet işleri ve uluslararası ilişkiler, belli teamüllerle, belli gelenekler üzerine bina edilir. Bu şımarıklık, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde grubu bulunan bir siyasi partiyi ve onun saygıdeğer genel başkanını protokolde yok sayacak kadar ileri gitmiştir. Bu durumda bize düşen, bu çirkin davranışı protesto edip, alandan ayrılmak olmuştur. Büyük ‘Mücahit’ sayın Cumhurbaşkanımız Rauf Denktaş’ın kabrini ziyaret edip, duamızı ederek, görevimizi yerine getirip Ankara’ya dönüyoruz.”