Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, parti meclisi (PM) toplantısında, 51 ilde yurt gezileri yapacak milletvekillerine talimatlar verdiği öğrenildi. Kılıçdaroğlu’nun milletvekillerine, “AKP’nin artık hiçbir sorunu çözme şansı yok. İktidara geliyoruz. Ticaret odaları, esnaf odaları, ziraat odaları gibi meslek örgütlerine gidin ve ‘Acil sorunlarınız neler’ diye sorun” şeklinde talimat verdiği belirtildi. Partililerden İstanbul mitingine hazırlanmasını isteyen Kılıçdaroğlu’nun, SADAT ziyaretiyle ilgili de değerlendirme yaptığı belirtildi.

CHP PM, dün Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında partinin genel merkezinde toplandı. Edinilen bilgilere göre, toplantıda 21 Mayıs’ta İstanbul Maltepe’de yapılacak miting, şaibeli çalışmalarıyla gündemden düşmeyen SADAT ve seçim gündeme masaya yatırıldı.

‘İKTİDARA GELDİĞİMİZDE YAPACAKLARIMIZI HAZIRLAYALIM’

Cumhuriyet’in haberine göre toplantıda, partili vekillerin 51 ilde ziyaretlerde bulunmalarını isteyen Kılıçdaroğlu’nun, milletvekillerine, “AKP’nin artık hiçbir sorunu çözme şansı yok. İktidara geliyoruz. Ticaret odaları, esnaf odaları, ziraat odaları gibi meslek örgütlerine gidin ve ‘Acil sorunlarınız neler’ diye sorun. İlk çözülmesini istedikleri sorunları öğrenin. İktidara geldiğimizde yapacaklarımızı hazırlayalım” talimatı verdiği öğrenildi.

‘TÜM ADALETSİZLİKLERE TEPKİ MİTİNGİ’

21 Mayıs’ta yapılacak mitingin de değerlendirildiği toplantıda, eylemin sadece Yargıtay’ın CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’yla ilgili kararına tepki olarak değil, genel olarak tüm ülkedeki adaletsizliklere tepki olarak yapıldığı vurgulandı. Kılıçdaroğlu’nun, toplantıda, “Yol arkadaşlarımıza da sahip çıkacağız” dediği belirtildi.

SEÇİM GÜVENLİĞİ VE SADAT

Toplantının bir diğer önemli gündemi de Kılıçdaroğlu’nun SADAT ziyaretiyle gündeme getirdiği seçim güvenliği konusu oldu. Bursa Büyükşehir Belediyesi seçimlerinde sandık güvenliği nedeniyle bir kayıp yaşandığına ilişkin değerlendirme yapıldığı aktarılan toplantıda, bütün sandık görevlilerinin aranarak kontrol edilmesine yönelik karar alındığı aktarıldı. Kılıçdaroğlu’nun SADAT ziyaretiyle ilgili de “Bunlar paramiliter yapılar. Kendilerine güvenseler bize bilgi verirlerdi. Bunların ne iş yaptıklarının şeffaf bir şekilde açıklanması lazım” dediği öğrenildi.

‘SIĞINMACILARI 2 YIL İÇİNDE GÖNDERECEĞİZ’

Sığınmacılar konusunun da ele alındığı öğrenilen toplantıda Kılıçdaroğlu’nun, “Bu konuyu ilk gündeme getiren parti CHP’dir. Sığınmacıları iki yıl içerisinde göndereceğiz” değerlendirmesini yaptığı da belirtildi.