'Kürtaj listesi değil ‘Polikistik Over' tedavisi listesi istendi'Artı Gerçek

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, 'Emniyet kürtaj listesi istedi' haberline dair açıklama yaptı.


İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü’nün İstanbul Sağlık Müdürlüğü’ne ‘ivedi’ ve ‘gizli’ ibareleriyle 29 Ağustos’ta bir yazı gönderilerek kürtaj olan 30-40 yaş arasındaki kadınların listesini istediği yönündeki haberlerle ilgili açıklama yaptı.

Açıklamada Emniyet'in kürtaj olan kadınların değil, ‘Polikistik Over Sendromu' tedavisi gören kadınların listesinin istediğini belirtilerek şöyle denildi:

"Cumhuriyet Başsavcılığımızca yürütülen bir şüpheli hakkında ihbarda bulunan ve açık kimlik ile adres bilgileri bilinmeyen bir şahsın tespiti amacıyla İstanbul Emniyet Müdürlüğü aracılığıyla İl Sağlık Müdürlüğü’ne gönderilen yazının amacının; Yürütülen soruşturma süresince tüm araştırmalara rağmen ihbar eden şahsa ulaşılamadığı ve soruşturmadaki bilgilerden ihbarcının 2017-2019 yılları arasında İstanbul İli’nde ‘Polikistik Over Sendromu’ tanısıyla tedavi gördüğünün tespit edildiği anlaşıldığından, bu nedenle söz konusu tarihler arasında bu tanıyla tedavi gören şahsın tespitine yönelik olduğu kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Polikistik over sendromu nedir: Üreme çağındaki kadınlarda sık görülen hormonal bir hastalıktır; adet düzensizliğine, kısırlığa ve başka hastalıkların gelişmesine neden olabilir. Polikistik over sendromu, kronik bir hastalıktır; gebelik şansını azaltır ve kadınların yaşam kalitesini ciddi şekilde bozabilir. Nedenleri tam olarak bilinmese de; genetik ve çevresel faktörlerin etkileşimi ile ortaya çıktığı düşünülmektedir. Aşırı kilo alan kadınlarda daha sık görülen Polikistik over sendromu, kadınlarda şeker hastalığı, kalp ve damar hastalıkları ile rahim kanseri gelişmesine neden olmaktadır. Bu nedenle erken evrede teşhisi ve tedavi edilmesi önemlidir. (HABER MERKEZİ)

BAĞLANTILI HABERLER