'Libya'da 150 bin ila 200 bin ton denetimsiz silah var'Artı Gerçek

BM Libya İnsani Yardım Koordinatörü Hillo'ya göre, dünyada en fazla denetimsiz askeri mühimmat Libya'da bulunuyor.


Libya'nın başkenti Trablus'tan telekonferans yoluyla gazetecilere açıklamalarda bulunan Birleşmiş Milletler Libya İnsani Yardım Koordinatörü Yakub El Hillo, ülkede uzun süredir devam eden savaşın Libya'nın her kesiminden sivilleri daha önce hiç görülmemiş bir boyutta etkilediğini söyledi.

El Hillo, patlayıcı silahların sayısının artmasının çok sayıda kişinin hayatını kaybetmesine ve yerinden edilmelere neden olduğunu belirterek, "Dünyadaki en fazla denetimsiz askeri mühimmatın olduğu Libya'da 150 bin ila 200 bin ton arasında denetimsiz silah bulunduğu tahmin ediliyor ve Libya, insansız hava araçları teknolojisinin kullanıldığı dünyanın en büyük tiyatrosu haline geldi" ifadelerini kullandı.

'EN FAZLA İNSANSIZ HAVA ARACINI SAĞLAYAN ÜLKE BAE'

Trablus'un düşmemesi için Türkiye'nin Ulusal Mutabakat Hükümeti'ne destek verdiğini belirten El Hillo, "General Halife Hafter'e ise Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Rusya ya da iddia edilen Rus şirketleri, Mısır ve diğer ülkeler destek veriyor ama aslında insansız hava araçlarını sağlayanlar BAE. BAE, Çin üretimi insansız hava araçlarını finanse ediyor. Ürdün'ün de General Hafter'e 6 insansız hava aracı sattığı belirtiliyor" iddiasında bulundu.

Libya'da her dört kişiden birinin çatışmalardan etkilendiğini, 345 bin kişinin yerinden edildiğini ve 900 bin kişinin insani yardıma ve korumaya ihtiyaç duyduğunu belirten El Hillo, Trablus'ta 115 bin öğrencinin ise çatışmalar nedeniyle kapanan okullarına gidemediğini söyledi.

El Hillo, siviller, hastaneler ve altyapıları hedef almanın savaş suçu teşkil edeceğini işaret ederek, "Libya'da bunlar yaşanıyor ve bu duruma son verilmesi gerek" diye konuştu. (Kaynak: Sputnik)