Mersin'in Erdemli ilçesinde limon üreticileri D-400 yolunu kapattı. İhraç kısıtlamasını protesto eden çiftçiler limonları yola döktü.

Ülkenin yüzde 70'nin limon ihtiyacını karşılayan ilçede, ihracat kısıtlamasına karşı çıkan çiftçiler yolu trafiğe kapatarak ürünlerini yere döktü; Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'yi istifaya çağıran çiftçiler limon ihracatının kısıtlanarak, diğer bölgeler arasında ayrımcılık yapıldığını öne sürdü.

İlçeye bağlı Arapçabahşiş Mahallesi'nde toplanan yaklaşık 500 kişilik çiftçi grubu: “Stokçu değil üreticiyiz’’, “Köylü milletin efendisidir üreten köylü istiyoruz”, “Üreticide 3-4 lira halde 5 lira büyük marketlerde 10-15 lira”, “Karadeniz’e teşvik var, Akdeniz’e yasak”, limon ihracatının açılmasını istiyoruz şeklinde dövizlerle seslerini duyurmaya çalıştı.

LİMONLAR ÇÜRÜMEYE BAŞLADI

Çiftçiler adına konuşan Yusuf Şahin üreticiye yönelik stokçuluk yaptıkları iddialarına ilişkin,“Devlet büyüklerimize sesleniyoruz limon üreticisi 20-30 stokçudan oluşmaz en az üç bin üreticiden oluşur. Biz stokçu değil üreticiyiz. Limon üç ay hasadı vardır ancak 12 ay tüketilir. Unutulmasın ki 12 ay tüketimin sağlanması için stok yapıp tedarik yapmalıyız. Eldeki limon söylenildiği gibi 50-60 bin ton değil 180-200 bin tondur ve üç ayda bitmez. İhracat yolları kapalı olduğu için limon depolarımızda çürümeye başlamıştır, lütfen ihracatın yollarını açın” dedi.

“Korona nedeni ile ihracatı duran ancak daha sonra kısıtlaması kaldırılan İspanya bize güldü” diyen Şahin, “Çok iyi bir limon pazarımız vardı artık oda ortadan kalktı. İspanya Avrupa’ya çürük limonunu 15 liradan sattı. Elimizdeki pazarlarımızı da kaybettik limon üreticisinin günahı nedir. Gelecek yıl ihracat yapmak istesek de bizimle çalışmayacak. Çünkü onların istediği limonu biz sağlayamadık” diye konuştu.

'200 BİN TON LİMONU HANGİ İÇ PİYASA BİTİRECEK?'

Şahin,“Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli’nin söylediği gibi limon 30 tane stokçunun elinde 30-40 bin ton limon var, ihracat yolları kapalı olmasından kaynaklı çürümeye terk edilmiş 200 bin ton limon var. 200 bin ton limonu hangi iç piyasa bitirecek sormak istiyoruz” sorusunu sordu.

'AKDENİZ ÇOCUĞU DIŞLANMAKTA'

Şahin konuşmasının sonunda: “Bu ülke Karadeniz’den ibaret değildir. Karadeniz’e otoban, Hava alanı, Karadeniz üreticisine destek de Akdeniz çocuğu neden dışlanmakta. Akdeniz çocuğu bu ülkenin evladı değil mi. Burada yetişen limon ürün değil mi. Limon üreticide 3-4 lira. Halde 5 lira, büyük mağazalarda 10- 15 lira. Lütfen limonun ihracat yolları açılsın. Üretici kan ağlıyor yüzü gülsün” dedi. Şahin'in açıklamasının ardından yarım saat boyunca trafiğe kapalı tutulan yol tekrar açıldı.(Mersin Haberci)