ARTI GERÇEK-Görevinden istifa eden Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’ın yerine atanan Nureddin Nebati’den ilk açıklama geldi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kendisini Hazine Bakanlığı görevine layık gördüğünü ifade eden Nabati, “Rabbim kolaylaştır, zorlaştırma” ifadelerini kullanması dikkat çekti.


Atama kararını duyuran Nebati’nin sosyal medya platformu Twitter’daki profilinde hala “Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı” yazdığı görüldü. 

'RABBİM ZORLAŞTIRMA'

Nebati’nin Twitter hesabından yayınladığı ilk mesaj şöyle:

“Rabbim, kolaylaştır, zorlaştırma, Rabbim hayırla sonuçlandır. İşimizde bize doğruluk ver, bizi muvaffak kıl.

Sn. Cumhurbaşkanımızın şahsımı layık gördüğü Hazine ve Maliye Bakanlığı görevini hayırla ifa etmeyi, bize gösterdiği güvene layık olmayı Rabbim nasip etsin inşallah.”

NUREDDİN NEBATİ KİMDİR?

1 Ocak 1964’te Urfa’nın Viranşehir ilçesinde doğan Nureddin Nebati, İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümünü bitirdi. Yüksek lisansını aynı üniversitenin Sosyal Bilimler Enstitüsünde Uluslararası İlişkiler alanında yaptı. Kocaeli Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi alanında doktora unvanını aldı. Farklı üniversitelerde Siyaset Bilimi, Türk Siyasal Hayatı, Devlet ve Siyaset Sosyolojisi dersleri verdi.

Tekstil işiyle uğraşan Nebati, MÜSİAD Genel Merkez Yönetim Kurulu ve İstanbul Ticaret Odası (İTO) Disiplin Kurulu üyeliğinde bulundu. MÜSİAD Yüksek İstişare Heyeti Üyesidir. İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Mezunları Vakfı ve Derneği ile İlim Yayma Cemiyeti, Ensar, TÜGVA, Önder, Utesav, TDED, BEK, İDD ve İDV üyelikleri devam etmektedir. Hala ÜTEV Vakfı Başkanlığı, Parlamenterler Arası Kudüs Platformu Türkiye Başkanı olup Esenler Belediyesi Şehir Düşünce Merkezinde Bilim Kurulu Üyesi olarak çalışmalarda bulunmaktadır.

AKP 4. Olağan Kongresinde MKYK Üyesi seçildi. MYK Üyesi olarak AKP Genel Merkez Mali ve İdari İşler Başkanı ve Genel Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı. 24. Dönemde İstanbul, 25. Dönemde Urfa, 26. Dönem İstanbul Milletvekili seçildi. İyi düzeyde İngilizce, az düzeyde Arapça bilen Nebati, evli ve 4 çocuk babası.