İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan, AKP hükümetinin erken seçime hazırlandığını belirterek, “Cumhurbaşkanı’nın sözlerine baktığınızda partililerle yaptığı söylemlerinde erken seçim sinyallerini alıyoruz” dedi. TBMM’de düzenlediği basın toplantısında konuşan Türkkan, ‘yeni bir çözüm sürecine’ gidildiğine ilişkin iddialarda da bulundu.

OHAL yasasının kanunlaştırılmasına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Türkkan, Meclis’te bunun için harcanan mesai yerine “Biz arife gününe bir gün kala 22 saat değil 122 saat çalışmayı bile göze alabilirdik ama bu çalışma esnasında keşke 3600 ek gösterge var, memura, imama, polise, sağlık çalışanına söz verdiğimiz 3600 ek gösterge keşke olsaydı. Öğretmenler bekliyor, dön görevlileri bekliyor, polis bekliyor, sağlık görevlileri böyle bir yasa için çalışsaydık biz de tatlı bir yorgunlukla bayrama girerdik” ifadelerini kullandı.

OHAL YASASI: TÜRKİYE’Yİ DEMOKRASİ LİGİNDEN BİRAZ DAHA UZAKLAŞTIRACAK

Türkkan konuşmasının devamında, “Yaklaşık 22 saattir devam eden bir genel kurul var. 22 saat ne yaptınız derseniz Türkiye’yi demokrasi liginden biraz daha uzaklaştıracak, Türkiye’yi otokratik sistemle yönetilen ülkeler arasına biraz daha yaklaştıracak bir yasayı çıkardık Sabah 7.30’da. OHAL yasası kanunlaştı. Ardından Turizm teşvik kanunu geldi devam ediyoruz. 

Biz arife gününe bir gün kala 22 saat değil 122 saat çalışmayı bile göze alabilirdik ama bu çalışma esnasında keşke 3600 ek gösterge var, memura, imama, polise, sağlık çalışanına söz verdiğimiz 3600 ek gösterge keşke olsaydı. Öğretmenler bekliyor, dön görevlileri bekliyor, polis bekliyor, sağlık görevlileri böyle bir yasa için çalışsaydık biz de tatlı bir yorgunlukla bayrama girerdik. EYT ile ilgili düzenleme yapalım diyoruz hayır. Ne getiriyorlar OHAL. Emeklilerin intibak yasasından kaynaklanan hak ihlalleri var bunu düzeltecek bir kanun getirelim, hayır OHAL yasasını getiriyorlar. OHAL’i bir yıl daha uzattılar. TMSF’nin şirketlere kayyum atama yetkisini üç sene daha uzattılar. Komisyondan üç yıl diye çıktı bir yıla indirdiler gözaltı sürelerini uzatan OHAL’in süresini” şeklinde konuştu.

‘ERDOĞAN BİR DAHA CUMHURBAŞKANI OLMAYACAK’

Cumhur İttifakı’nın ‘Erken seçim yok’ yönündeki beyanlarına ilişkin konuşan Türkkan, “Bunlar bir yıl içinde erken seçim yapabilirler, çok sürpriz olmaz. Erken seçime hazırlanıyorlar. Cumhurbaşkanı’nın sözlerine baktığınızda partililerle yaptığı söylemlerinde erken seçim sinyallerini alıyoruz. Ben üç aydır, dikkat edin bunlar yeni bir çözüm sürecine gidiyorlar dedim. Sayın Cumhurbaşkanı biz düşmanlarımızla barışmayı onlarla ittifak becerebilen bir milletiz dedi. Kiminle ittifak yaptığını göreceğiz. İstedikleri ittifakı yapsınlar istedikleri kadar seçim kanunu değiştirsinler Sayın Recep Tayyip Erdoğan son Cumhurbaşkanıdır. Bir daha cumhurbaşkanı olmayacak, bir daha Ak Parti iktidar olmayacak” dedi.

‘PARLAMENTONUN HİÇBİR HÜKMÜ KALMAMIŞTIR’

Türkkan, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile birlikte parlamentonun akamete uğradığını kaydederek şu ifadeleri kullandı:

“Meclisimiz Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçtikten sonra 80 tane kanun çıkardı. Bunların yarısından fazlası bir önceki kanunu düzeltme hali. Bir parlamento 80 kanun çıkartıp, Cumhurbaşkanı Erdoğan 80 kanun hükmünde kararname yayınlamışsa bu parlamentonun hiçbir hükmü kalmamıştır, parlamento işlevsizleşmiştir, parlamentonun itibarı azalmıştır. Bugün gelen kanunda diş protezi teknisyenleri ile ilgili kanun var, nerede görüşüldü biliyor musunuz? Plan bütçe komisyonunda. Tütün üreticilerinin ceza kanunu plan bütçe komisyonunda görüşüldü. Bunların bir tanesi tali komisyona havale edilmedi. Parlamento çalışıyor demek mümkün değil. Parlamento sadece torba kanun yaparken birisinin eline torba veriyorlar, senin ne ihtiyacın şu şu madde at torbaya, bir çorba kanun olarak geliyor. Sarayın verdi hükümleri onaylayan bir makam haline geldi parlamento.  1923’ten beri hizmet ediyor, parlamento bu sistemde akamete uğradı” şeklinde konuştu.

Geçtiğimiz yasama döneminde çıkardığımız hiçbir kanunun bu milletin meselesini çözmediğini gördük. Biz geziyoruz milleti gezmeye devam edeceğiz. Emin olun sanki başka bir ülkede yapıyorlar çünkü bunların hiçbirinin sıkıntılardan haberi yok, sadece şunu diyorlar porsiyonlarınızı küçültün. Siz porsiyonlarını küçülteceksiniz ki, az yiyeceksiniz ki biz porsiyonlarımızı büyütelim. Sarayın harcamalarına bakın her sene yüzde yüzden fazla artıyor. Millete gelince porsiyonun küçült, emekliye gelince sen bin lira ile geçin, öğrenciye KYK borcunu öde, EYT’liye sen çalışmaya devam edeceksin ya da bekleyeceksin. Türkiye’nin meseleleri ile sarayın meseleleri birbiri ile bağdaşmadı. Saray rejimleri böyledir. Bu düzen bir gün yıkılacak, ilk seçimde yıkılacak. O zaman sakladıkları o şatafatın altında ezilecekler. Bu Meclis’te 7 bin çalışan var çok azı hariç kurban kesemedi. Umuyorum bu Kurban Bayramı Türk milletine hayırlar getirsin, milletimizin bayramı mübarek olsun, sıkıntıların son bulduğu gerçekten bayram olarak kutladığımız güzel bayramlara erişmemizi Cenab-ı Allah’tan niyaz ediyorum.”