Manisa'da yaşanan depremin ardından, Düzce'nin İstili köyünde artezyen kuyusundan gelen sudan koku gelmeye başladı. Köy sakinleri Düzce Üniversitesi’nden analiz talebinde bulundu.

İstili köyü halkının bahçelerini sulayıp, temizlik yapmak için kulandığı suyun biriktiği havuzdan koku gelmeye başladı. Aynı zamanda su kaynağından su kabarcıkları ve kum çıkmaya başladı. Yaşanan durum üzerine köyün muhtarı Hüseyin Şimşek durumu Düzce Üniversitesi’ne bildirerek analiz talebinde bulundu.

Düzce Üniversitesi Bilimsel ve Teknolojik Araştırmalar Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Uğur Hasırcı ve asistanları gelerek ilk incelemeyi yaptı, akan su ile su kaynağından numune alarak incelemek üzere Düzce Üniversitesi Merkez Laboratuvarı’na götürdü.

'YER ALTINDA BİR HAREKETLİLİK Mİ VAR?'

Muhtar Hüseyin Şimşek “Düzce Üniversitesi’ndeki uzmanlara haber verdik. Kendileri gerekli kontrolleri yaptı. Alınacak analiz sonucuna göre tekrar değerlendireceğiz. Yan taraflarında da fazla su çıkmaya başlayınca ondan da şüphelendik. Yer altında bir hareketlilik mi var? En azından vatandaşlarımıza bilgi vermiş olacağız. Herhangi bir durum var mı, yok mu? Ağır koku olunca endişelendik” dedi.

NUMUNELERİN ANALİZİ YAPILACAK 

Doç. Dr. Uğur Hasırcı kesin sonuçların analizler sonrası ortaya çıkacağını ifade ederek “Köylüler tarafından son zamanlarda yer hareketliliği nedeniyle suda kokunun arttığı ve daha önce olmayan bir kaynağın daha belirdiği söylendi. İlk olay yerine geldiğimizde eskiden akan suyun ve yeni akan suyun PH değerleri ile iletkenlik değerlerini ölçtük. Her iki suyun da iletkenliği ve PH değerleri aynı görünüyor. PH ve iletken değerlerinin aynı olması suların aynı kaynaktan geliyor olması anlamına gelmiyor. Numuneler aldık. Üniversitemizin merkez laboratuvarında analizini yapacağız” diye konuştu.

'KÜKÜRT VE ALG KOKU YAPABİLİR'

Doç. Dr. Hasırcı kokunun nedenlerine ilişkin, “Koku iki sebepten kaynaklanabilir. Çünkü yoğun hissedilen ağır bir koku var. Birincisi bu havuzda aşırı kirlenme ve yosunlaşma alg üremesine neden olabilir. Alg üremesi de koku yapabilir. Ama burası o kadar büyük bir havuz değil kokunun bundan kaynaklandığını düşünmüyoruz.  İkinci alternatif ise Düzce’de birçok kaynaktan çıkan kükürtlü su. Kükürt sülfür su içinde yoğunsa koku yapabilir. Sebebi bu olduğunu tahmin ediyoruz.  Su analizi sadece bunun yer altı hareketliliğiyle ilgili olduğunu söylemek için yeterli değil. Aynı zamanda zemin ve inşaat mühendislerinin çeşitli zemin analizleri yapması gerekiyor" dedi.(DHA)