Medeni Yıldırım davasında yeniden müzekkere kararıArtı Gerçek

Medeni Yıldırım davasında talepleri yerine getirilmeyen mahkeme, yeniden aynı talepler için müzekkere yazılmasına karar verdi.


Diyarbakır’ın Lice ilçesine bağlı Kayacık Mahallesi'nde, 28 Haziran 2013’te yapılan kalekol protestosunda askerlerin açtığı ateş sonucunda yaşamını yitiren 19 yaşındaki Medeni Yıldırım’ı “kasten öldürmekten” asker Adem Çiftçi hakkında açılan davaya Diyarbakır 7. Ağır Ceza Mahkemesinde devam edildi. Duruşmaya tutuksuz yargılanan sanık Adem Çiftçi katılmazken, Yıldırım ailesinin avukatları Reyhan Yalçındağ, Serdar Çelebi ve Sidar Avşar ile Yıldırım’ın annesi Fahriye Yıldırım ile yakınları duruşmada hazır bulundu. Duruşmayı, Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekilleri Meral Danış Beştaş, Saliha Aydeniz de takip etti.

SUÇ DUYURUSUNUN AKIBETİ

Duruşmada söz alan Avukat Reyhan Yalçındağ, karakolda görevli 2 komutan hakkında suç duyurusu yapıldığını, 7 Şubat’ta karakolda görevli olan 2 komutan için yapılan suç duyurusunun akıbetinin sorulması için mahkemenin karar aldığını, ancak aradan geçen süreye rağmen suç duyurusunun akıbetinin ne olduğunun mahkemeye gönderilmediğini söyledi.  

‘RAPOR HAZIRLANMADI’

Avukat Yalçındağ, mahkemenin 16 Mayıs’ta görülen duruşmasında İstanbul Adli Tıp Kurumu’ndan yeni bir rapor istediğini, ancak raporun hazırlanmadığını belirterek, zaman aşımına uğratılan diğer dosyaları hatırlattı.

‘YAŞAM HAKKINA KASTEDİLDİ’

Meydana gelen olayın diğer toplumsal olaylarda kullanılan orantısız güç olmadığını ifade eden Yalçındağ, söz konusu olayda direkt yaşam hakkına kast edildiğini söyledi.

‘KOMUTANLARIN YARGILANMASI GEREKİYOR’

Sanık Adem Çiftçi’nin olayı kendi başına gerçekleştirmediğini kaydeden Yalçındağ, olayın komutanların emriyle gerçekleştirildiğine işaret ederek, emri veren komutanların yargılanması gerektiğini dile getirdi.

Yalçındağ, daha önce karakolda görevli 2 komutan hakkında yapılan suç duyurusunun akıbetinin sorulmasına ve ATK’den raporun hazırlanmasının istenerek bir an evvel mahkemeye gönderilmesini talep etti. 

Mahkeme heyeti, Yalçındağ’ın her iki talebini kabul ederek duruşmayı erteledi. (MA)

BAĞLANTILI HABERLER