İstanbul’un su ihtiyacını büyük oranda karşılayan Melen Çayı’nın yüzde 65’inin kuruduğu belirtiliyor. Kuraklık nedeniyle çay yatağında yer yer hiç su kalmazken, adacıklar oluşmaya başladı.

Bu yıl ürünlerin susuzluk nedeniyle çimlenemediğini söyleyen Düzce Ziraat Odası Başkanı Ramazan Öztürk, "2021 yılında düşük rekolte bekliyoruz” dedi. 

Düzce’den doğarak Karadeniz’e dökülen Melen Çayın’da yağışların yüzde 60 azalmasıyla kuraklık baş gösterdi. 

Ülke genelinde kuraklık olduğunu vurgulayan Öztürk, "Düzce’de ve Türkiye’de büyük bir kuralık söz konusu. Biz Hasanlar Barajı ve Melen Çayı’nda yaptığımız incelemeler neticesinde Hasanlar Barajı’nın yüzde 80’ninin tamamen kuruduğunu, Melen Çayı’nda da tamamen kurumalar var. Hiçbir şekilde su yok. Çok büyük bir kuralıkla karşı karşıyayız. Ben 60 yaşındayım. Bu yaşıma kadar Düzce’de böyle bir kuraklık görmedim” şeklinde konuştu.

‘BÜYÜK BİR ÜRÜN KAYBI SÖZ KONUSU’

Öztürk ektikleri ürünlerin kuruduğunu belirterek, "Ektiğimiz ürünlerimiz arpa, buğday, yulaf olsun tamamen kurumaya yüz tuttu. Çimlenenler kuruyor, tarımda büyük bir ürün kaybı söz konusudur. Bu 2021 yılını etkisi altına alacaktır. Ekilen ürünleri 2021’de hasat edeceğimiz için ürün rekoltemiz çok çok aşağılarda kalacak. Bunun yanında Düzce merkez ve köylerde içme suları kurudu. Köy muhtarlarının ve vatandaşların şikayetleri söz konusu olmaya başladı. Kuralıkla ilgili acil eylem planı gerekiyor" ifadelerini kullandı.

‘HES PROJELERİNİN DURDURULMASI LAZIM’

"Her sene bu dönemlerde kar ve günlerce yağmur yağardı. Fakat bu sene 1 gram yağmur düşmedi. Yüzde 60-65 oranında kuralıkla karşı karşıyayız. HES projelerini de kapsayan bir önlemler zinciri alınması lazım. Elektrik üretimi olsun diye Düzce merkeze su verilemiyor, köylere su verilemiyor. Bu HES projelerinin durdurulması lazım. Barajlarda su kalmadı. Hasanlar Barajı’nda suyun bitmesi tamamen HES projelerinden kaynaklı ve durdurulması gerekiyor.” (DHA)