Ankara Masası TV’de Fatih Atik’in programına konuk olan eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, "Adıyaman'da 6 milyar dolarlık jelibon rezervinin keşfedildiği" şakasını gerçek sanarak canlı yayında "överek" anlattı.

Sözcü Gazetesi Yazarı Murat Muratoğlu, 28 Haziran 2022 günü yeni petrol rezervi keşfi açıklamalarına göndermede bulunarak Twitter'da "Adana’da bulunan petrolden sonra, Adıyaman’da arama çalışması yapılan iki kuyuda 6 milyar dolarlık jelibon rezervlerine rastlandı…” paylaşımı yapmıştı.

Muratoğlu'nun paylaşımını gerçek zanneden Melih Gökçek ise 6 milyar dolarlık jelibon rezervinin keşfedildiğini şöyle anlattı:

“-Araştırmış bulmuş ve kapatmışlar. Buralarda petrol olduğu ortaya çıkıyor. Bugüne kadar bunları araştırtmamışlar bile. Şimdi hepsini teker teker buluyor. Sadece Adana’da bulduğu 1 milyar. Adana’da yeni bir şey daha bulmuşlar. Bugün gazetede okudum. Ne anlama geldiğini de bilmiyorum. İtiraf edeyim. Araştıracağım ki bileyim. Onun adı var. Çocuklar yer ya.

-Jelibon.

-Jelibon bulunmuş. Ne demek jelibon bilmiyorum. Yeraltında 6 milyar dolarlık jelibon bulunmuş. Bu ne anlama gelmiyor bilmiyorum. Bugünkü medyaya baktım.

-Fake falan olmasın başkanım?

-Hayır fake değil. Resmî şey. Arka arkaya bulunuyor.”