Merkez Bankası faizde sürpriz yapmadıArtı Gerçek

Merkez Bankası, beklendiği gibi, haziran ayını pas geçti, politika faizini yüzde 24'te bıraktı. Piyasanın beklediği gibi 'güçlü bir faiz indirim sinyali' vermedi.


Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK), haziran ayı toplantısında beklendiği üzere faizleri değiştirmeme kararı aldı. Merkez Bankası, haziran toplantısında politika faizini değiştirmeyerek yüzde 24'te tuttu. Ekonomistler de, yüzde 24 seviyesindeki politika faizinde değişiklik beklemiyordu.

Son dönemde açıklanan verilerin ekonomideki dengelenme eğiliminin devam ettiğini gösterdiği belirtilen açıklamada, parasal duruşun enflasyonu hedeflenen patika ile uyumlu seviyelerde tutacak şekilde belirleneceği ifade edildi.

Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

"Son dönemde açıklanan veriler ekonomideki dengelenme eğiliminin devam ettiğini göstermektedir. Dış talep nispeten gücünü korurken finansal koşullardaki sıkılığın da etkisiyle iktisadi faaliyet yavaş bir seyir izlemektedir. Cari dengedeki iyileşme eğiliminin sürmesi beklenmektedir.  

İç talep gelişmeleri ve parasal sıkılaştırmanın etkileri enflasyondaki düşüşü desteklemektedir. Bununla birlikte Kurul, fiyatlama davranışlarına dair riskleri sınırlamak ve enflasyonun düşüş sürecini hızlandırmak amacıyla sıkı parasal duruşun korunmasına karar vermiştir.  

Merkez Bankası fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki bütün araçları kullanmaya devam edecektir. Enflasyon görünümünü etkileyen unsurlardaki gelişmeler yakından izlenerek, parasal duruş enflasyonu hedeflenen patika ile uyumlu seviyelerde tutacak şekilde belirlenecektir.

Açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin Kurul’un geleceğe yönelik politika duruşunu değiştirmesine neden olabileceği önemle vurgulanmalıdır.

Para Politikası Kurulu Toplantı Özeti beş iş günü içinde yayımlanacaktır."

Karar sonrası dolar kuru 5.81'den 5.79'a geriledi. (HABER MERKEZİ)

 

BAĞLANTILI HABERLER