HDP ve BDP'lilere operasyon: En az 57 gözaltıArtı Gerçek

Beş kentte düzenlenen operasyonlarda aralarında parti yöneticilerinin de bulunduğu çok sayıda kişi gözaltına alındı.Mersin, Ağrı, Adıyaman, İstanbul ve Cizre'de düzenlenen operasyonlarda aralarında HDP ve DBP yöneticilerinin de bulunduğu en az 57 kişi gözaltına alındı.

MERSİN: EN AZ 20 GÖZALTI

Mersin'de sabah saatlerinde polis Halkların Demokratik Partisi (HDP) İl Örgütü yöneticileri ile üyelerinin evlerine eş zamanı baskın düzenledi.

Mersin'in Tarsus, Akdeniz, Toroslar ve Yenişehir ilçelerinde yapılan baskınlarda bazı evlerin kapıları koçbaşlarıyla kırıldı. Evler aranırken, aralarında HDP Mersin İl Eşbaşkanı Sevgi Aktaş'ın da olduğu en az 20 kişi gözaltına alındı. 

Gözaltı gerekçesi öğrenilemeyen en az 20 kişinin Mersin İl Emniyet Müdürlüğü TEM Şubesi'nde tutulduğu öğrenildi. Gözaltı sayısının artabileceği belirtildi. 

Gözaltına alınanlardan isimleri öğrenilenler şöyle: HDP Mersin İl Eşbaşkanı Sevgi Aktaş, il yöneticileri İlhami Yurtsever, Mehmet Koçak ve Nasih Çetinkaya ile Kadri Beştaş, Dilan Hazar ve Ferhat Pişgin.

AĞRI: 24 GÖZALTI

Ağrı’nın Doğubayazıt, Diyadin, Patnos ve Eleşkirt ilçelerinde yapılan ev baskınlarında aralarında Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Doğubayazıt İlçe Eşbaşkanları Fatma Oral, Ahmet Şah Sarı’nın da bulunduğu 24 kişi gözaltına alındı. İçişleri Bakanlığı, yaptığı açıklama ile gözaltına alınanları PKK/KCK üyesi ilan ederken, gözaltına alınan 24 kişi İl ve ilçe emniyet müdürlüklerinde tutuluyor.

ADIYAMAN: 3 GÖZALTI

Adıyaman'ın Kahta ilçesinde sabah saatlerinde ev baskınları yapan polis Emre Vural, Mahmut Ulaş ve Engin Karşılayan adında 3 yurttaşı gözaltına aldı. Gözaltı gerekçeleri öğrenilemeyen 3 kişi Kahta ilçe karakoluna götürüldü.

İSTANBUL: ÇOK SAYIDA GÖZALTI

İstanbul’da gece saatlerinde çok sayıda eve eş zamanlı operasyon düzenlendi. Özel harekat polislerinin de yer aldığı zırhlı araçlar eşliğinde yapılan baskınlarda evlerin etrafının ablukaya alındığı belirtildi. Baskın yapılan evlerde aramaların ardından aralarında çocukların da bulunduğu çok sayıda kişi gözaltına alındı. 

Gözaltına alınanların sayısına ilişkin net bilgi edinilemezken şuana kadar öğrenilen isimler şu şekilde: Nihat Demir, Veysi Demir, Ziya Kartal, F.Ç., N.Ç., K.T.

CİZRE: EN AZ 4 GÖZALTI

Şırnak'ın Cizre ilçesinde sabaha karşı birçok eve eş zamanlı baskın yapıldı. Çok sayıda ismin gözaltına alındığı öğrenildi. Gözaltına alınanlar Cizre Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü. Gerekçesi öğrenilemeyen operasyonda şu ana kadar ismi öğrenilenler şöyle: Nurettin Bayık, Hanife Sakin, Adil Çömlek ve Faruk Cilasun. (Mezopotamya Ajansı)

 

BAĞLANTILI HABERLER