Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, İstanbul’da Kadıköy-Tavşantepe metrosunda dün akşam saatlerinde bir kadına elinde bıçakla tehditler savuran saldırganla ilgili yazılı açıklama yaptı. Açıklamada olayla ilgili derhal soruşturma başlatıldığı belirtilerek, yakalanan saldırgan E.Y.'nin bugün itibariyle adliyeye getirileceği belirtildi.


Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yapılan yazılı açıklamada "24 Kasım 2021 günü bir erkek şahsın Kadıköy-Tavşantepe hattındaki metroda elinde bıçakla kadınlara yönelik hakaret ve tehdit içerikli sözler söylediği şeklindeki eylemin metroda bulunan bir vatandaş tarafından kameraya çekilip sosyal medyada paylaşıldığının görülmesi üzerine Cumhuriyet Başsavcılığımızca derhal soruşturma başlatılarak ilgili kolluk birimine şüphelinin yakalanması ve diğer delillerin toplanması yönünde talimat verilmiştir" denildi.

‘MAĞDURLARIN KORUNMALARI YÖNÜNDE GEREKLİ TEDBİRLER DE ALINMAKTADIR’

Kimliği belirlenip yakalandığı belirtilen E.Y.'nin Başsavcılığın talimatıyla gözaltına alındığı belirtilen açıklamada, şüphelinin olayda kullandığı bıçağın da arama sonucunda ele geçirildiği aktarıldı. Açıklamada, "Soruşturmamız kapsamında maddi gerçeğin her yönüyle açığa çıkmasını sağlayacak deliller süratle toplanmakta olup, ayrıca eyleme maruz kalan mağdurların korunmaları yönünde gerekli tedbirler de alınmaktadır. Şüpheli bugün itibarıyla Cumhuriyet Başsavcılığımızda hazır edilecek ve hakkında gerekli yasal işlemler yapılacaktır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur" denildi.

SOSYAL MEDYADA GÜNDEME OTURMUŞTU

Metroda kadına yönelik düzenlenen saldırı sosyal medyada da gündeme oturmuş, aralarında sanatçı ve gazetecilerin de olduğu çok sayıda isim saldırıya tepki göstererek yetkilileri göreve çağırmıştı. Saldırı, #kadıköymetro etiketiyle Twitter'da günün en çok konuşulan gündem maddeleri arasına girmiş, tepkiler sonrası İstanbul Emniyet Müdürlüğü ekipleri durak ve araç kamerası görüntülerini inceleyerek saldırganın E.Y. olduğunu belirleyerek gözaltına almıştı. Saldırganın, 20 suç kaydının olduğu ortaya çıkmıştı.