HABER MERKEZİ- AKP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Sorgun, istifada direnen üç belediye başkanına yönelik "Mezarlıklar vazgeçilmezlerle doludur" dedi.

AKP Konya il başkanının istifa etmesinin ardından yerine seçilecek yeni il başkanını belirlemek için düzenlenen temayül yoklamasına katılan AKP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Sorgun, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Sorgun, istifası istenen belediye başkanlarının istifa etmemesi halinde nasıl bir süreç izleneceği yönündeki soru üzerine, böyle bir durumla karşılaşacaklarını düşünmediğini belirterek, “Partinin yetki kurullarında bunlar görüşülür, gereği yapılır” dedi. Sorgun şunları söyledi:

“Uzaylılar gelip bizi yönetmeyecek, biz buradayız. AK Parti bir misyon partisidir, dava partisidir, ideoloji partisi değil ama bir ideal partisidir. Şahıslar fanidir baki olan Allah’tır, ülkemizdir, davamızdır, milletimizdir, memleketimizdir. Bizim davamız fani insanlarla baki değildir ama hasbelkader onların taşıyıcısı oluruz biz. Ona ne kadar hizmet edersek o koltukları ne kadar doldurtabilirsek koltuklardan güç alan değil konjonktürel ağırlıklar değil özgül ağırlıklar önemlidir. Onun için koltuklar iş elbisesi gibidir."

'2019 SEÇİMLERİNİ HİÇ KİMSE ISKALAYAMAZ'

"İş yapacağınız zaman giyersiniz sonra onu çıkarırsınız özünüz neyse o kalır. Aslolan özgül ağırlıklardır konjonktürel ağırlıklar değil. Hiçbir kimse vazgeçilmez değildir, Hiç birimiz bunu ben önce kendime söylüyorum vazgeçilmez değiliz. Mezarlıklar vazgeçilmezlerle doludur. Önümüzdeki süreç gerçekten ülkemiz açısından hassas bir süreç. 2019 seçiminin önemsiz olduğunu iddia edebilecek kimse var mı? Şu içinden geçtiğimiz çemberde sınırlarımızda terör devletçiklerinin kurulmak istendiği bir ortamda yeni bir mekanizma yeni bir hükümet etme sisteminin yaşanacağı 2019 seçimlerini hiç kimse ıskalayamaz. Onun için ne gerekiyorsa bunun için eğer belediye başkanlarımızın emaneti teslim etmesi gerekiyorsa teslim edecek. Her birimiz teslim etmemiz gerekiyorsa teslim edeceğiz. Bu bakımdan Cumhurbaşkanımız hiç lafı sözü dolandırmadan net bir şekilde açık bir şekilde uçakta da her yerde de basın mensuplarıyla paylaşıyor. Şu şu arkadaşlarımızdan emaneti teslim etmelerini istedik. Bu kadar net nerede görüldü. Parti kurallar partisidir. Kendi MYK’sı var MKYK’sı var gerekli kararları alır ama ben o noktaya geleceğini düşünmüyorum.”

'ARKADAŞLARIMIZ GEREĞİNİ YAPACAKTIR'

Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu da Bursa'da gazetecilerin sorusu üzerine  "Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımız bu konuyla ilgili olarak gereken açıklamayı yapmıştır. AK Parti değişim sürecindedir. Bu konuyla ilgili olarak başka bir şey söylemeye, yorum yapmaya gerek yoktur. Arkadaşlarımız gereğini yapacaktır" dedi. Çavuşoğlu, "Bursa'da istifa bekliyor musunuz?" sorusuna ise "Söylediğimi tekrarlıyorum; bu konuyla ilgili yorum yapmaya gerek yoktur. Arkadaşlarımız gereğini yapacaktır" yanıtını verdi.