George Floyd'un polis tarafından gözaltına alınırken öldürülmesinin ardından protestoların patlak verdiği ABD'de, Minneapolis kentinde, son 8 yılda polisin dizleriyle enselerine bastırdığı şüphelilerin üçte ikisinin siyah olduğu ortaya çıktı. Bu müdahaleler sonucunda en az 58 kişi bilincini kaybetti. Bu sayının büyük kısmı da siyahlara ait.

Amerikan CNN kanalı, polis departmanından edindiği güç kullanımı verilerini inceledi.

Çalışma, Minneapolis'te görevli memurların, 2012'den bu yana 428 kişiye ensesine bastırarak müdahale uyguladığını, bunların 280'inin de (yani toplam sayının üçte ikisinin) siyah olduğunu ortaya koydu.

Enselerine bastırılan kişilerden en az 58'inin, yani yüzde 14'ünün bilincini kaybettiği; bilincini kaybedenlerin üçte ikisinin de siyah olduğu görüldü. Çalışma, ABD'de birçok polis departmanında yasak olan enseye dizle bastırma tekniğinin, Minneapolis'te bu süre içinde neredeyse haftada bir uygulandığını da gözler önüne serdi.

​Minneapolis Polis Departmanı Şehir Politika ve Prosedür Kılavuzu'nun güncel haline göre, polislerin bir kişinin boynuna nefes yoluna doğrudan baskı uygulamadan sıkıştırmasına izin veriliyor.  

Ancak CNN'e konuşan uzmanlar, George Floyd'u öldüren polis Derek Chauvin'in, klavuzda 'ölümcül olmayan kuvvet seçeneği' adı verilen bu yöntemi doğru şekilde uygulamadığını vurguluyor. 

Minneapolis'te nüfusun yüzde 19'unu siyah vatandaşlar oluşturuyor.

Minneapolis polis departmanı sözcüsü ise CNN'nin uygulamaya ilişkin sorularına yanıt vermekten kaçındı.

Floyd cinayeti sonrası ABD'de başlayan protestolar ülke geneline yayılırken, birçok kentte sokağa çıkma yasağı uygulanıyor. ABD Başkanı Donald Trump, eylemlere müdahale etmek için binlerce ağır silahlı askeri personeli ve güvenlik gücünü görevlendirdiğini duyurdu.

Olayın ardından tutuklanan polis memuru Chauvin'in ise üçüncü derece cinayet ve adam öldürmekle suçlanıyor.  (HABER MERKEZİ)