Yağmur KAYA 


+GERÇEK- Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Grup Başkanvekili Özgür Özel, Gezi Davası kararında 18 yıl hapis cezası alan ve Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi'nde bulunan Mücella Yapıcı, Mine Özerden ve Çiğdem Mater'i ziyaret etti. Özer, sabah saatlerinde ise Silivri Cezaevi'nde bulunan Can Atalay, Tayfun Kahraman ve Ali Hakan Altınay'ı ziyaret ettiğini söyledi. 

CHP Grup Başkanvekili Özel, ziyaret sonrası cezaevi önünde basına açıklamada bulunarak, tutukluların mesajını iletti. 

Özel, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın grup toplantısında Gezi Direnişi'ne katılanlara yönelik sarf ettiği, "Sürtük, çürük" hakarete ilişkin tutuklu olan isimler adına Mücella Yapıcı'nın değerlendirmesini aktardı. Yapıcı'nın Gezi Direnişi'nde Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hakaret içerikli yazılamaları mor boyalarla kendi elleriyle sildiğini ifade ettiğini söyleyen Özer şunları söyledi:

'GEZİ KADINLARI OLARAK REDDEDİYOR VE AYIPLIYORUZ' 

"Gezi'nin yıldönümü dolayısıyla ağzına alındığı ve milyonlara hakaret ettiği o kelimeleri duyduğunda (Yapıcı) bu ülkede, bu kelimeler siyasette kullanıyor olmasından duyduğu üzüntüyü ifade etti. Bir de şunu ifade etti: Gezi boyunca kadın örgütleriyle birlikte elimize mor boyalar alarak bazı yerlere o günün Başbakanı bugünün Cumhurbaşkanına küfürler de yazıldı. Biz kadınlar elimizde mor boyalarla gittik ve o küfürleri sildik. Ben elimdeki o mor boyaların lekelerini hala unutmuyor. Ama hepimize 'sürtük' diyorsa, milyonlara küfür ederek buradan bir siyaset çıkarmayı düşünüyorsa bu ülkeye çok yazık, dedi. Ortak cevapları olarak; Cumhurbaşkanı'nın annesine edilen küfürleri sünger ve mor boyalarla silmiş Gezi kadınları adına bunu reddettiklerini ve ayıpladıklarını ifade ediyor.

‘VELEV Kİ ÇÜRÜĞÜZ, VELEV Kİ SÜRTÜĞÜZ’

Galiba bir kenti sevmenin, o kent için mücadele etmenin yaş sınırı tanımadığını Mücella Yapıcı hepimize göstermişti ama şimdi cezaevi duvarları ile de sınırlanamayacağını söylüyor. Kendisi, Recep Tayyip Erdoğan’a şöyle bir cevap vermek istedi; ‘Velev ki çürüğüz, velev ki sürtüğüz, ama biliniz ki Gezi kadar haklı ve dürüst, aklen ve vicdanen Gezi kadar özgürüz. Gezi onurumuzdur ve senden daha dürüstüz Erdoğan’ dedi.

'DEVLETİN ORMANININ İÇİNDE OLAN BİR YERİ DEMİRÖREN'E İPOTEK GÖSTEREREK KREDİ ALDI

Özel, "Kendi el yazıları ile çizimler yaptı buraya ve kendisi şunu söyledi; 'Geçtiğimiz günlerde Kemer'deki devlet ormanı olan arazinin rezerv alan ilan edildiğini söyledi ve dedi ki 'Farkında mısınız? Devletin ormanının içinde olan bir yeri Demirören'e verdiler. Demirören bunu ipotek göstererek Ziraat Bankası'ndan kredi aldı. Bu kredi, imar değişikliğine karşı açtığımız dava sonucunda istediği gibi olmamıştı. Şimdi orayı rezerv alan ilan ederek İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin yetkisinden çıkarıyorlar. Afet yasasından yararlanarak orada plan yapma yetkisini Bakanlığa çekiyorlar. Şimdi orada Demirören lehine bir plan değişikliği daha yapacaklar. Bunun farkında mısınız' diye Mücella Yapıcı uyardı ve dedi ki;  'Galatasaray Adası'nın da içinde olduğu bütün Marmara Denizi'ni özel çevre koruma bölgesi ilan ederek oradaki plan yapmada da Adalar Belediyesi'ni ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ni bypass ettiler. Şimdi Galatasaray Adası dahil oradaki tartışmalı planı yapma yetkisi sadece Bakanlık'ta" diye konuştu. 

'GÜRLEK ANAYASA MAHKEMESİ'Nİ TANIMADIĞINI İLAN ETMİŞ BİRİSİDİR'

Özel, Akın Gürlek'in Adalet Bakan Yardımcı olmasına ilişkin şunları söyledi: 

"Akın Gürlek ki hemen hemen hepsinin almış olduğu cezalarda, geçmişte veya bugün bir şekilde parmağı değmiş, suçu olmuş bir kişidir. Akın Gürlek ki bütün tartışmalı kararlarda alt sınırdan uzaklaşıp en üst sınırdan ceza vermiş birisidir. Akın Gürlek ki Anayasa Mahkemesi'ni tanımadığını ilan etmiş birisidir. Akın Gürlek ki mahkeme kararlarına saygı duyulması gerekirken en üst mahkemenin kararına kendisi saygı duymayan birisidir. Yargının böyle birisinden arınmış olmasını herkes olumlu karşılıyor. Ama siyaset kurumuna dahil olmasını aslında bir itiraf niteliğinde görüyor herkes. Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatlarını teker teker yerine getiren Akın Gürlek'in şimdi onun imzası ile onun emrine geçmiş olmasının geçmişteki kararlarda kimin imzası varsa dün akşamki kararda da onun imzası olduğu gerçeğini bir kez daha ifade ettiler.

'ERDOĞAN 'BENİM TALİMATIMLA SUÇ İŞLEYENLERE SAHİP ÇIKIYORUM' DİYOR' 

Bir hukuk katilinden kurtulduk, ama anlaşılan o ki onu oraya koyan şunu söylüyor; Kemal Kılıçdaroğlu, 'Sarı bürokratlar, talimat ile suç işlemeyin' demişti. Bu atama ile mafya gibi sözle ile cevap vermeyip hareketleri, eylemleri ile cevap veriyor Recep Tayyip Erdoğan. ve söylüyor ki 'Merak etmeyin, benim için suç işleyenlere sahip çıkıyorum. Benim talimatım ile suç işleyenlere sahip çıkıyorum

'BUGÜNLER GEÇECEK'

Bugünler geçecek. Bu ülke, Gezi ruhu ile bütün sıkıntılarından kurtulacak. Çünkü Gezi, ayrıştıran değil birleştiren; Gezi, bütün siyasi simgeleri birlikte taşıyanların el ele tutuşabildiği; Gezi, doğa, ülke sevdasını yaşam savunusuyla bağıran, çağıran, her şeye karara veren bir kişiye gençlerin had bildirmesiydi. Bir başka Gezi'nin, bu sefer sandığın başında Türkiye'deki bütün gençlerin, ülkesini seven herkesin Gezi ruhu ile ülkesine sahip çıkacağı ve ülkesini sandıkta bu yönetimden kurtaracağı günleri özlüyoruz."