Fransa'da aşırı sağcı cumhurbaşkanı adayı Eric Zemmour, nefret söylemi suçundan Paris'te bir mahkeme tarafından 10.000 euro para cezasına çarptırıldı.

Dava, Zemour'un bir televizyon konuşmasında, refakatsiz göçmen çocukları "hırsızlar", "tecavüzcüler" ve "katiller" olarak nitelendirmesinin ardından açılmıştı.

Eski yayıncı Zemmour, İslam ve göç karşıtı görüşleriyle tanınan eski yayıncı Zemmour'un avukatı, mahkemenin kararına itiraz edeceklerini belirtti.

BBC'nin haberine göre Zemmour karara sosyal medya hesabından tepki gösterdi. İfade özgürlüğünün kısıtlandığından şikayet eden cumhurbaşkanı adayı, "ideolojiyi mahkemelerden acilen çıkarmak gerektiğini" söyledi.

NE OLMUŞTU?

Zemmour dava konusu yorumlarını Eylül 2020'de, eskiden program yaptığı CNews televizyon kanalında yapmıştı.

Radikal İslamı savunan Pakistanlı genç bir göçmenin bir süre önce gerçekleştirdiği bıçaklı saldırıyla ilgili bir soruyu yanıtlarken, "Onların burada yapacakları bir şey yok. Hırsızlar, katiller, tecavüzcüler, hepsi bu. Geri gönderilmeliler ve hatta gelmemeliler" dedi.

Zemmour, seçim vaadi olarak müslümanların çocuklarına Muhammed ismini koymalarını da yasaklayacağını söylemişti.

DESTEĞİ AZALDI

Zemmour'un daha önce de nefret söyleminden iki mahkumiyeti bulunuyor.

Geçen yıl birkaç hafta boyunca anketler, Zemmour'un ikinci sırada gelebileceği ve ikinci turda mevcut Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile yarışabileceğine dair sonuçlar vermişti. Ancak o zamandan beri desteği azaldı.

Güncel anketler ise Zemmour'un ilk turda oyların yaklaşık yüzde 11'ini alabileceğini gösteriyor.