New York Times, Afganistan'ın başkenti Kabil'deki Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı yakınlarında ABD'nin bir insansız hava aracıyla gerçekleştirdiği hava saldırısıyla ilgili kamera kayıtları üzerine yaptığı araştırmada, hedef alınan Zemari Ahmadi'nin IŞİD'e çalışmadığı ve de iddia edildiği gibi aracında patlayıcı taşımadığı sonucuna vardı. ABD ordusu, operasyonu "hakkaniyetli bir saldırı" diye nitelendirmişti. 

Ordu, saldırıda hedef alınan kişinin kimliğini bilmediklerini ancak bir IŞİD güvenli evini ziyaret ettiği ve gün içinde yaptığı diğer aktiviteler gerekçesiyle onu şüpheli ilan ettiklerini belirtmişti. New York Times, saldırıda öldürülen kişinin uzun süredir ABD'li bir yardım kurumuna çalışan Zemari Ahmadi olduğunu tespit etti. Kanıtlara göre Ahmadi o gün iş arkadaşlarını işe ve evlerine götürüyordu.

ABD ordusu, IŞİD güvenli evinde arabaya bir şeyler yüklendiğini gördüklerini ve bunun bomba olduğunu düşündüklerini ifade etmişti. NYT, video kayıtlarının Ahmadi ve bir iş arkadaşının arabaya bidonlar içinde su yüklediğini gösterdiğini ifade etti.

Yine ABD ordusu saldırıda üç sivilin ölmüş olma ihtimali olduğunu belirtse de, evinin bahçesine giriş yaptığı sırada ABD'nin hava saldırısı sonucu hayatını kaybettiği saldırıda, aynı aileden 7'si çocuk olmak üzere 10 sivilin öldürüldüğü aktardı. 

Habere göre araba, Ahmadi evine yanaştıktan sonra vuruldu. Ahmadi'nin yakınlarına göre onun çocukları ve yeğenleri saldırı sırasında kendisini karşılamak için dışarıdaydı.

Ahmadi'nin saldırıya uğramadan önce evine bıraktığı son üç kişide arabanın bagajında sadece su olduğunu ifade etti. Son yolcu, "Onu içeriye davet ettim ancak yorgun olduğunu söyledi" dedi.

NYT, video incelemelerine göre füzenin otomobile temasından sonra başka bir patlama meydana gelmediğini bildirdi. ABD ordusu, temastan sonra ikinci ve daha güçlü bir patlama meydana geldiğini, bunun da araçta bomba olduğunu kanıtladığını iddia etmişti.(AA)