Amerikan New York Times gazetesi, yaklaşık 21 aydır cezaevinde tutulan HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'la ilgili bir haber yayımladı. ‘Erdoğan’ın en karizmatik rakibi ona cezaevinden meydan okuyor’ başlıklı haberde, “Önde gelen bir Kürt siyasetçi olan Selahattin Demirtaş, Türkiye’nin liderinin Kürt militanlarla on yıllardır süren ve on binlerce kişinin hayatını kaybettiği ihtilafa son vermeye yaklaşmasına yardım etmişti. Bugün 20 aydan uzun süredir cezaevinde. Hakkında terörden, o aynı lidere, yani Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hakarete uzanan 100’den fazla suçlama var. Ana akım medyadan da men edildi” ifadelerine yer verildi.

BM RAPORUNA DİKKAT ÇEKİLDİ

Selahattin Demirtaş'ın eşi Başak Demirtaş'la yapılan bir söyleşiye de yer verilen haberde, çözüm sürecinin 2015 yazında sona erdiği hatırlatıldı. New York Times'ın haberinde "Bir Birleşmiş Milletler raporuna göre bu süreçte çoğu sivil 2 bin kişi öldürüldü, 355 bin Kürt yerinden oldu" dendi.

BOMBALARI 20 KİLOMETREDEN DUYUYORDUK'

7 Haziran seçimleri sonrasında bölgede yaşanan gelişmeleri değerlendiren Başak Demirtaş düzenlenen operasyonlarla ilgili olarak bombalama seslerinden uyuyamadıklarını söyleyerek "Bir gece durum o kadar kötüydü ki tüm Diyarbakır'ı bombalıyorlar zannettim. 20 kilometre öteden duyduğumuzu hayal edebiliyor musunuz?" dedi.

İLGİLİ HABER: OHAL DÜZENLEMESİNE DEMİRTAŞ AYARI

‘ERDOĞAN HER ALANDA KONTROLÜ ELİNE ALDI’

Gazete Erdoğan’ın 24 Haziran seçimlerinde cumhurbaşkanı seçilmesiyle Demirtaş’ın ‘cezaevinden çıkma yönündeki umutlarının azaldığı’ görüşünü paylaşarak şu yorumda bulundu: 

“Erdoğan, kendisine kamusal hayatın neredeyse her alanında kontrol kullanmasına izin veren yeni bir cumhurbaşkanlığı sistemiyle gücü elinde topluyor ve kendisine meydan okuyanları da fiilen sahne dışı bıraktı.”

'3. OLMASINA ENGEL OLAMADI'

Haberde, "Ancak tüm bunlar, Demirtaş'ın aday olmasının ve seçimleri üçüncü bitirmesine engel olamadı" dendi.

‘DEMİRTAŞ’IN VİZYONU KARŞILIK BULUYOR’

New York Times, Demirtaş’ın cezaevinden yaptığı kampanyanın HDP’nin barajı geçip Meclis’e girmesiyle sonuçlandığını hatırlatarak seçim sonuçları konusunda “Bu durum, Demirtaş’ın barış ve demokrasi vizyonunun Kürtlerin yanı sıra bazı liberaller, gençler ve azınlıklar arasında hâlâ karşılık bulduğunu gösteriyor” ifadelerini kullandı.

İLGİLİ HABER: DEMİRTAŞ'IN TUTUKLULUĞUNA DEVAM

BAŞAK DEMİRTAŞ: SELAHATTİN KAÇIRILDI

Haberde, Demirtaş’ın eşi Başak Demirtaş ile bir söyleşiye de yer verildi. Eşinin Diyarbakır’daki evlerinde gözaltına alındığı günü anlatan Başak Demirtaş, “[Polisi] sayamadım bile – 200 ya da daha fazla polis vardı. 500 metre uzakta oturan kız kardeşimin evine kadar her yer polis doluydu, maskeli özel kuvvetler… Her zaman dediğim gibi, o gözaltına alınmadı. Selahattin kaçırıldı” dedi.

Başak Demirtaş, eşinin ülkenin öbür ucundaki bir cezaevinde tutulmasını da ‘ailesinin cezalandırılması’ olarak niteledi; ziyaretler için “Zor ama neyse ki bunu yapabiliyoruz. Kendi kızını bir yıl boyu ziyaret edemeyen bir anneyi tanıyorum” dedi.

‘AKLANACAĞINA İNANIYORUM’

Haberde HDP’nin yaklaşık 5 bin üyesinin son iki yılda gözaltına alındığına dikkat çekilirken, Başak Demirtaş umutlu olduğunu söyledi: “Yargı adil ve bağımsız olduğunda bütün suçlamalardan aklanacağına inanıyorum.” (DIŞ  HABERLER SERVİSİ)