Halkların Demokratik Partisi (HDP) Sözcüsü ve İstanbul Milletvekili Saruhan Oluç, hafta sonu gerçekleşen Parti Meclisi ve Merkez Yürütme Kurulu toplantılarının sonuçlarına ilişkin genel merkez binasında basın toplantısı düzenledi.

İlk olarak gündemdeki başlıklara değinen Oluç, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın “Bütün dünyanın parmakla gösterdiği ülke olmaya doğru hızla ilerliyoruz” sözlerini hatırlatarak, şunları söyledi:

“Hakikaten tüm dünyanın parmakla gösterdiği ülkelerden bazılarını hatırlatmak isteriz. Bunlardan bir tanesi Giresun’da 82 yaşındaki yurttaşımız Yusuf Topal, asabi bir konuşma yaptığı için ters kelepçe yapıldı, biber gazı sıkıldı, kalp krizi geçirdi ve öldürüldü. 82 yaşındaki Yusuf Topal’a böyle kahramanca davrananlar seçimin hemen öncesinde Urfa Suruç’ta 3 kişiyi öldürenler hala ellerini kollarını sallayarak geziyorlar. Meclis’te bu konuda verdiğimiz araştırma önergesi de biliyorsunuz AKP ve MHP oylarıyla reddedildi.”

'KAYMAKAMLAR BEBEKLERE TERÖRİST DİYOR'

Ayvalık’ta aralarında bebeklerin olduğu bir botun batması sonucu Ayvalık Kaymakamı’nın sözlerine tepki gösteren Oluç, “Ayvalık ilçesinde bir bot battı 3’ü bebek 6 kişi öldü 2 kişi kayıp. Ayvalık Kaymakamı bu insanlar için ‘FETÖ üyesi terörist’ dedi. İnanılmaz bir tanımlama. İşte böyle kaymakamlar büyüyorlar, vali oluyorlar sonra süper vali oluyorlar. Son çıkartılan kalıcı OHAL yasası ile bulundukları illerdeki toplumsal muhalefete inanılmaz sert yöntemlerle müdahale ediyorlar. Kaymakamken bebeklere terörist diyorlar büyüdükleri zaman da Vali olarak herkesi terörist olarak hedeflemeye başlıyorlar” dedi.

Zarok TV’ye bir şarkıda geçen 'Kürdistan' kelimesi için kesilen cezaya da değinen Oluç, “Zarok TV anadilinde yayın yapan bir kanaldır. 5 kez yayın durdurma ve para cezası aldı. Neden? Çalan türküdeki bazı sözlerden dolayı. Neymiş o sözler? Kürtlerin yaşadığı Kürdistan kelimesi geçiyor diye. Bu da parmakla gösterilecek bir olay” ifadelerini kullandı.

'YANGIN SÖNDÜRME UÇAKLARI DERSİM, LİCE VE KULP’A NEDEN MÜDAHALE ETMEDİ’

Yunanistan’da yaşanan yangın faciasının ardından önümüzdeki günlerde bir HDP’li heyetin Yunanistan’a gideceğini ve dayanışma amaçlı temaslarda bulunulacağını aktaran Oluç, “Yunanistan’da yangınlar başlayınca Türkiye yangın söndürme uçaklarını göndererek yardım teklifinde bulunmuş. Çok güzel bu teklifte bulunulması; ama biliyorsunuz Türkiye’de orman yangınları çıkartılıyor. Dersim, Nusaybin, Lice ve Kulp’ta yangınlar çıkartıldı. O yangın söndürme uçakları Dersim, Lice ve Kulp’taki yangınları neden söndürmedi? Çünkü orada yaşayanlar Kürtler” dedi.

Cezaevlerinde yaşanan hak ihlallerini de dikkat çeken Oluç, “Son zamanlarda cezaevlerinde ağır insan hakları ihlalleri yaşanıyor. Özellikle Erzurum, Elazığ, Tarsus cezaevlerinde işkenceler yaşanıyor ve avukatlarla aileler bunun için başvurularda bulunuyor. Ancak henüz bir sonuç alınmış değil. İşkence ve kötü muamele cezaevlerinde yeniden olağan hale gelmiş durumda. Sîsê Ana 78 yaşında ve hala cezaevinde tutuluyor, parmakla gösterilecek bir olay gerçekten. Tecrit İmralı’da Sayın Öcalan’a karşı uygulanıyor ve 3 yılı aşkın bir süredir avukatları ve ailesi ile görüştürülmüyor. Hakkari Milletvekilimiz Leyla Güven, bir başka milletvekili Enis Berberoğlu cezaevinde tutuluyor. Bir başka parmakla gösterilecek bir durum” dedi.

10 EKİM ANKARA KATLİAMI DAVASI

Yarın görülmeye başlanacak olan 10 Ekim katliamının karar duruşmasına da işaret eden Oluç, “10 Ekim Gar Katliamı duruşması var ve karar duruşması olacak. Bir vekil heyetimiz bu duruşmayı izleyecek. Müdahil olma başvurumuz var. 10 Ekim’de 102 olayın ölümü ile ilgili katliamda ihmali bulunan kamu görevlileri hala araştırılmadı. Çok sayıda dosya ve belge duruşma dosyasına dahil edilmedi. Peki neden alelacele karar aşamasına geldi? Çünkü o zaman kamu görevlilerinin araştırılması gerekecek. Biz bu konuda gereken hukuki müdahaleleri ve itirazları yapmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

‘ESAS MESELE TOPLUMSAL MUHALEFETİ GÜÇLENDİRMEK’

Oluç, açıklamasını şöyle sürdürdü: “Bugün Türkiye toplumu yöntemleri ve sonuçları itibari ile ortaya çıkan yeni bir rejim ve yasal çerçeveyi ve bunun dayattığı cendereyi kabul etmiyor. Türkiye toplumunun yarısından fazlası bu cendereyi kabul etmiyor, itiraz ediyor. Hukukun üstünlüğünün kalmamış olmasına, denge denetleme ve fren mekanizmasının olmamasına, ülkeyi atanmışların yönetmesine itiraz ediyor. Bizlerin görevi, toplumsal muhalefeti, demokratik muhalefeti sürdürenlerin, HDP’nin bütün bileşenleri ile birlikte görevi bu itirazları örgütlemek, sivil ve demokratik mücadeleyi yükseltmek, yerel toplumsal muhalefet odaklarını güçlendirmek, esas mesele olarak gündemdedir.

'MEŞRU OLMAYAN REJİM İNŞASI KARŞISINDA GÜÇLÜ BİR SES ÇIKARMAK MÜMKÜN HALE GELEBİLİR'

Bu inşa edilmekte olan, demokratik meşruiyeti olmayan seçim sonuçları ile bir rejim ilan ediyor. Kalıcı OHAL yasası, süper yetkili valiler, gözaltı sürelerinin uzatılması anayasaya, uluslararası sözleşmelere aykırı, AİHM içtihatlarına aykırı, Venedik Komisyonu kararlarına aykırı. İşte bu demokratik meşruiyeti olmayan rejim inşasına itiraz edenlerin muhalefetini örgütlemeyi tartıştık. Seçimli bir hükümdarlık inşa edilmek isteniyor. Bir tür anayasal diktatörlük, keyfiliğe dayanan, hukukun üstünlüğünü çiğneyen bir sistemle karşı karşıyayız. Bunun karşısında demokrasi talebini merkeze alan, iktisadi krizin faturasının emekçilere ödetilmesine müsaade etmeyen, toplumu kutuplaştırıp böl yönet taktiğini boşa çıkaran geniş bir siyasi ve toplumsal ittifaklar zinciri ile cevap vermek gerekiyor. Bu acil bir ihtiyaçtır. Demokratik ve toplumsal muhalefetin ortak davranışını sağlayabilirsek bu meşru olmayan rejim inşası karşısında güçlü bir ses yükseltmek ve bunu durdurmak mümkün hale gelecektir. Bir kez daha demokratik siyaset yürütenlere sesleniyoruz.

'OTORİTER YENİDEN YAPIM SÜRECİNİ AKP-MHP KOALİSYONU ELİYLE SÜRDÜRÜYORLAR'

Seçim döneminde topluma verdiğiniz taahhütlere sahip çıkın, bu lafları sadece seçim döneminde etmiş olmayın. Biz yapacağız biz bütün vaatleri yerine getirmek için önümüzdeki dönem mücadelesini örgütlemeye devam edeceğiz. Anayasal olarak baktığımızda bir tür çifte devlet yapısı görüyoruz. Bir yandan AKP-MHP koalisyonu otokrasiyi anayasallaştırmaya çalışıyor ama çıkardıkları her yasa, her cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile anayasal suç işliyor ama bunu nasıl aşacaklarını bilmiyorlar. Bir taraftan normlar var, kurumlar var, ancak buna uyulmuyor, yapılan her iş anayasa ile çelişiyor. Toplumsal muhalefeti bunun etrafında şekillendirmek önemli bir görev olarak önümüzde duruyor. Yani bir otoriter yeniden yapım süreci var. Bunu AKP-MHP koasliyonu eliyle sürdürüyorlar. Demokratik toplumsal muhalefeti sürdürenler olarak demokratik bir yeniden yapım sürecini tartışmamız gerekiyor. Bunu gerçekleştirme kararlılığında olmamız gerekiyor. Bizim toplumsal muhalefetin bütün yapılarına çağrımız ve teklifimiz budur; demokratik bir yeniden yapım sürecini birlikte örgütleyelim istiyoruz. Barış, ekmek ve adalet mücadele yolunu güçlendirmek atılması gereken en önemli adımlardır. Biz bütün demokratik ve alternatif mücadele yöntemlerini kullanma konusunda kararlıyız. Yerel toplantılarımızla halk buluşmalarımızla bu teklifimizi her tarafta dillendirme ve güçlendirme konusunda kararlıyız. Özellikle yerel toplumsal muhalefet odaklarının güçlenmesi konusunda kararlıyız.”

(MEZOPOTAMYA AJANSI)