CHP’nin tutuklu milletvekili Enis Berberoğlu'nun eşi Oya Berberoğlu, partiye kırgın olduğunu dile getirirken “Adalet Yürüyüşü ve Adalet Kurultayı yapıldı, ama sonra bir şey yapılmadı. Çok yavaş kaldıklarını düşünüyorum” dedi.

 CHP'nin tutuklu milletvekili Enis Berberoğlu'nun eşi Oya Berberoğlu Evrensel'den Meltem Akyol'a konuştu. O söyleşinin bir kısmı şöyle:

"ONU SİYASETE BEN İTTİM"

Enis Berberoğlu’nun siyasete girmesine vesile olduğunu söyleyip bundan zaman zaman pişman olduğunu belirten Oya Berberoğlu şöyle konuştu: Hürriyet’teydi, artık basın zor durumdaydı, siyasi baskılar çekilecek gibi değildi, doğru dürüst gazetecilik yapamaz hale gelmişti, artık dayanacak noktada da değildi ve ayrılmaya karar verdi ve ayrıldı. Ayrıldıktan sonra Bahçeşehir Üniversitesi ile anlaştı, Boğaziçi Üniversitesine de (Enis Berberoğlu’nun mezun olduğu okul) konuk hoca olarak gitmeyi kabul etti. O arada seçimler yaklaştı, ben de dedim ki ‘Senin söyleyecek çok şeyin var, kaç yıllık da CHP’lisin elini taşın altına koy, siyasete gir’. O da bana ‘Sen gir, sen çok meraklısın’ dedi. Neyse sonra süreç işledi, Kemal Bey aradı, Enis ile buluştular, anlaştılar işte sonrasını biliyorsunuz. Ben çok pişman oldum, neden ittim onu dedim, pişman oldum, perişan yaşıyoruz 2.5 yıldır. Son 14 aydır da tecritte zaten... Şimdi böyle diyorum ama yine olsa yine yapardım da sanırım...”

"EN SEVDİĞİ YEMEKLERİ YAPIYORUM, SONRA DA BİRKAÇ GÜN TATİL"

Bu süreçte evden çıkmak istemediğini de anlatıyor Oya Berberoğlu, “Sadece haftada bir Maltepe’ye gittim geldim, kızım normalde Beşiktaş’ta oturuyordu, babası hapse girince benim yanıma geldi, biz ana-kız evdeyiz... Kulağım gözüm yargıda, bekliyorum” diyor.

Ve ekliyor: Bir de gündeme bakıyorum, bir açıklama, bir gerginlik, bir yumuşama. Bakıyorum işte, ne olacak diye. Çünkü bizim durumumuzu o kadar belirliyor ki, siyasetteki gelişmeler, yargıyı siyaset belirliyor.

Kurultay kargaşasına dair de eleştirileri var: Türkiye’nin bu kadar derdi varken, seçimlerden hemen sonra bu kadar iç karışıklıkla uğraşması yani bence sıkıntılı. Memleket bu halde, yerel seçim var ve erkene alınması konuşuluyor. Ve CHP bununla uğraşıyor. En azından yerel seçim sonrasını beklemek gerekmez mi, yani Muharrem Bey azıcık sabretseydi, partiye yardımcı olsaydı. 24 Haziran seçimleri CHP’de değişim-dönüşüm arzusunu gösterdi, parti yönetiminin de bu mesajı aldığını düşünüyorum. Kurultay eninde sonunda olacaktır, o kurultayda Kemal (Kılıçdaroğlu) Bey'in de aday olacağını sanmıyorum.

Enis Berberoğlu çıktığında ne yapacaksınız diye soruyoruz, “Enis çıktığında birkaç gün bir yere gidelim dinlenelim istiyoruz. Onunla çok yoğun geçti hayatımız, çoğunlukla da ayrı geçti. O Ankara’daydı ben İstanbul’da işte başka başka yerlerde.. Özlemle geçti yıllarımız. İşte 1985’ten beri evliyiz, mutlu evliliğin sırrı da işte bu galiba” diyor, gülüyoruz..

“Bir de onun en sevdiği yemekleri yapacağım” diye de ekliyor. Aslında bir süredir her karar aşamasında, istinaf mahkemesinde, Yargıtay kararını beklerken ya da... Hep en sevdiği yemekleri hazırlıyormuş Enis Berberoğlu’nun. Bazılarında kararın ne zaman açıklanacağı da belli olmuyor, Yargıtay'da olduğu gibi. O zaman da tahminde bulunup 2 gün önce, başlıyor hazırlıklara Oya Berberoğlu: Hele son bir aydır, en sevdiği yemekleri yapıyorum sürekli, ha şimdi çıkacak, ha yarın, ha... Yargıtay 17. Ceza Dairesini bekliyorum. Önümüzdeki 2 hafta içerisinde açıklarlar diye düşünüyorum, bekliyorum işte.

"LEYLA HANIM’IN DA TAHLİYE EDİLMESİ LAZIM"

Tutuklu bir diğer milletvekili olan Leyla Güven’in durumuna da değiniyor Oya Berberoğlu, “Leyla Hanım için de aynı şey geçerli, seçilmiş bir milletvekili, tutuksuz yargılanması lazım, illa yargılanacaksa, normalde de dokunulmazlık kazanıldıktan sonra davaların durması gerekiyor, her şey siyasi iktidarın iki dudağı arasında işte, normalde Leyla Hanım’ın da tahliye edilmesi lazım, Enis’in de...”

"CHP’YE KIRGINIM"

Enis Berberoğlu görüşe çıkmama kararı aldığında bunun aynı zamanda partisi CHP’ye de mesaj olduğu konuşuldu. Zira CHP parti içi kavgalarla gündemde şu sıralar... CHP’ye de sitem ediyor, Oya Berberoğlu... Kızgın mısınız diye soruyoruz, “Kırgınım" diye yanıtlıyor.

Ve devam ediyor: Adalet Yürüyüşü ve Adalet Kurultayı yapıldı, ama sonra bir şey yapılmadı. Çok yavaş kaldıklarını düşünüyorum. Yani Avrupa için de çok şey önerdim, buradan CHP’den 30-40 milletvekili ziyaret etmiştir, o kadar da çok Enis’e sahip çıktıklarını düşünmüyorum. Kemal Bey çok sahip çıkmaya çalıştı, Adalet Yürüyüşü falan. Biraz kırıldım, içerledim. Grupta konuşma, bazı vekillerin açıklamaları öyle gitti. Avrupa’dan ziyarete gelen olmadı ya Enis’i. Sosyalist Enternasyonal Başkan Yardımcısı, geldi, Umut Oran vesilesi ile. Görüşmesine de izin verilmedi zaten. Onun dışında Avrupa’dan gelen parlamenter ziyareti olmadı. Genelde biz tek başımızaydık, Enis, ben, kızım ve işte avukatlarımız.” (HABER MERKEZİ)