Ailesiyle beraber mayıs ayının sonunda Coronavirusüne yakalandığını açıklayan Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan’dan “İyileştik” açıklaması geldi. Kendisinin ve aile üyelerinin iyileştiğini duyuran Paşinyan, “Tekrarlanan testlerin sonuçlarını aldık. Hepimizin sonucu negatif çıktı” dedi. Paşinyan, görevinin başına döndüğünü de açıkladı.

Paşinyan, bir hafta önce yaptırdıkları test sonuçlarının pozitif çıktığını açıklamış ancak kendisinin hiçbir belirti göstermediğini söylemişti.

Ancak Paşinyan, Ermenistan'daki Covid-19 durumunun kritik olduğunu belirtti.

Hükümet binasının bahçesinde basın mensuplarına açıklama yapan Paşinyan, "Kritik seviyeye ulaştık ve cehennemde adım atıyoruz” diye konuştu.

Ülkedeki sağlık sisteminin aşırı yük altında olduğunu ve enfeksiyona yakalananların hastaneye yetiştirilemediklerine dikkat çeken Paşinyan, şöyle devam etti:

Genel karantina ilan etme olasılığını görüştük, fakat böyle bir kararla istenen sonuca varamayacağımıza kanaat getirdik. Sadece ekonomik sonuçların ağır olacağı için değil, aynı zamanda araştırarak karantinaya istenen sonucu getirecek şekilde uyulmayacağından emin olduğumuz için bu şekilde karar verdik.

Ermenistan’da bugüne dek 13 bin 325 Coronavirusü vakası kaydedildi. Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı ise 211.