Pentagon: Bazı birlikleri Suriye'nin kuzeyinde tutmayı konuşuyoruzArtı Gerçek

Mark Esper 'Şimdilik bölgenin yakınlarındaki birkaç şehirde askerlerimiz var, amaç erişimi engellemek' dedi.


Amerika Birleşik  Devletleri (ABD) Savunma Bakanı Mark Esper, ABD askerlerinin bir bölümünü, petrolü korumak adına Suriye’nin kuzeydoğusunda tutma fikrinin tartışıldığını söyledi.

Mark Esper, petrolün IŞİD’in ya da başkalarının eline geçmemesi adına bazı ABD birliklerinin Suriye’nin kuzeydoğusundaki petrol sahalarında Suriye Demokratik Güçleri (QSD) ile birlikte kalmasının görüşüldüğünü belirtti.

Afganistan ziyareti sırasında gazetecilere açıklama yapan Esper, ABD’nin bölgeden çekilmesi sürerken bazı birliklerin hâlâ bölgede, petrol sahaları yakınlarında olduğunu açıkladı ve bu durumun böyle devam etmesi görüşünün tartışıldığını söyledi. Esper, sayı gibi detaylara dair herhangi bir karara varılmadığını ifade etti.

Henüz bu fikri yetkililere sunmadığını belirten Esper, Pentagon’un görevinin farklı tercihleri değerlendirmek olduğunu vurguladı.

IŞİD ya da başka grupların petrolden elde edilecek geliri 'kötü eylemler' için kullanma ihtimaline işaret eden Mark Esper, "Şimdilik bölgenin yakınlarındaki birkaç şehirde askerlerimiz var, amaç erişimi engellemek" dedi. (HABER MERKEZİ)

BAĞLANTILI HABERLER