İzmir'de yaptığı bir konuşma nedeniyle 'örgüt propagandası yapmak' iddiasıyla yargılandığı davada verilen hapis cezasının kesinleşmesi ardından 15 Mayıs'ta tutuklanarak Bakırköy Kadın Cezaevi'ne gönderilen HDP eski PM üyesi ve halk müziği sanatçısı Pınar Aydınlar'a cezaevine girişte çıplak arama dayatıldı. Bunu kabul etmeyen Aydınlar'a zorla çıplak arama yapılmasına dair avukatlar suç duyurusunda bulundu.

Avukat Murat Arksak tarafından Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı’na yapılan suç duyurusunda Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin (AİHS) 3'üncü maddesini içeren 'işkence, insanlık dışı veya onur kırıcı muamele yasağı' ile AİHS'in 8'inci maddesinde yer alan 'özel hayatın ve aile hayatının korunması hakkı'nın ihlal edildiği belirtildi.

Aydınlar'ın zor kullanılarak çıplak aramaya maruz bırakılmasına ilişkin görüntülere savcılığın ulaşabileceği ifade edilen suç duyurusunda, cezaevinde uygulamayı yapan infaz koruma memurları ile cezaevi yöneticilerinin cezalandırılması istendi.

'TEK KİŞİLİK HÜCREDE TUTULUYOR'

"Dayatılan ve uygulanan çıplak arama işleminin insanlık onuru ile bağdaşmadığı, işkence ve kötü muamele yasağının ihlali niteliğinde bir kamu uygulaması olduğu" ifadelerine yer verilen suç duyurusu dilekçesinde, Aydınlar'ın tutuklandığı günden bu yana tek kişilik hücrede tutulduğuna bilgisine de yer verildi. (Mezopotamya Ajansı)