Foto: Ukrayna Devlet Başkanlığı


Rusya ile bir ateşkes anlaşmasını reddeden Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy'nin danışmanı Mykhailo Podolyak, Kiev'in Moskova'ya toprak vermesini içerecek hiçbir anlaşmayı kabul etmeyeceğini söyledi.

Euronews’in aktardığı habere göre, Kiev'in savaş konusundaki tutumunun daha ödünsüz olduğunu kabul eden Mykhailo Podolyak, taviz verilmesi halinde Rusya'nın daha sert karşılık vereceğini söyledi. Podolyak, "Bu savaş (taviz verirsek) bitmez. Sadece biraz beklemeye alınır" ifadesini kullandı.

Taviz verilmesi halinde Rusya'nın bu süreyi kendi ordusunu ve savunmasını güçlendirmek için bir fırsat olarak kullanacağını söyleyen Podolyak, böyle bir durumda savaşın daha kanlı bir şekilde devam edeceğini savundu.

‘İŞGAL EDİLEN BÖLGELERDE KALINMASINI İÇEREN ATEŞKES ÇAĞRISI TUHAF’

Batı'dan gelen ve Rus askerlerinin işgal ettikleri bölgede kalmasını da içeren bir ateşkes anlaşması çağrısını "tuhaf" olarak niteleyen Podolyak, "Rus güçleri ülke topraklarını terk etmeli, ondan sonra barış müzakerelerinin başlaması mümkün hale gelir" diye konuştu.

Barış müzakerelerinin durması noktasında iki taraf da birbirini suçluyor.

En son Rusya, Ukrayna'nın güneyindeki Mariupol kentinin kontrolünü tamamen ele geçirdiğini duyurmuştu.

‘MOSKOVA ASKERİ ZAFER PEŞİNDE AMA BATI YARDIM EDERSE BAŞARILI OLAMAYACAKLAR’

Ateşkes anlaşmasının Rusya'nın işine yarayacağını belirten Podolyak, Moskova'nın bir askeri zafer peşinde olduğunu ancak Batı'nın yardımı sayesinde başarılı olamayacaklarını söyledi.

‘RUSYA, OLABİLDİĞİNDE ACI BİR YENİLGİ TATMALI’

Podolyak, Batı'yı da Ukrayna'ya desteğini kesmemesi konusunda ise şu ‘uyarıda’ bulundu:

"Avrupa ve ABD elitleri bunu sonuna kadar anlasa iyi olur: Rusya yarı yolda bırakılamaz çünkü 'intikamcı' bir ruh hali (geliştirecekler) ve daha da acımasız olacaklar... Yenilmeleri, boyun eğdirilmeleri ve olabildiğince acı verici bir yenilgiyi tatmaları gerekir."