QSD'den ABD'ye: Bizi sattınız bu etik değilArtı Gerçek

CNN International, QSD'den bir ismin ABD’li yetkililerle masaya oturduğunu yazdı.


ABD’nin IŞİD’le Mücadele Özel Temsilcisi Yardımcısı William Roebuck ile Suriye Demokratik Güçleri’nden (QSD) bir temsilcinin Perşembe günü buluştuğunu aktaran CNN internet sitesindeki haberde, QSD'lilerin, “Bizim insanlarımızı koruma gayretiniz yok, başka birilerinin de gelip bizi korumasını istemiyorsunuz. Bizi sattınız, bu etik değil” dediğini yazdı. 

Haberde, QSD’li yetkilinin ABD’den yardım istediğini aksi halde Rusya ile ilişki kuracaklarını söylediği belirtildi. 

Barbara Starr ve Ryan Browne imzalı haberde ABD’den Türkiye’nin operasyonunu durdurması için yardım istediği, bunun olmaması durumunda da QSD’nin Şam’da Esad rejimi ile veya Rusya ile anlaşma yapabileceklerini söylediği aktarıldı.

"KÜRTLERİN RUSYA'YA YANAŞMASINI İSTEMİYORUZ"

QSD'nin, Türkiye’ye karşı Rusya’dan yardım isteyeceği ve uçuşa yasak bölgede Rus savaş uçaklarını talep etmeyi düşündüğü de belirtilirken CNN’e konuşan ABD’li yetkililer, “Kürtlerin Rusya’ya yanaşmasını istemiyoruz” ifadesini kullandı.

QSD yetkilisinin, “Benim insanlarımı koruyup korumayacağınızı bilmem gerek, bu bombaları durdurup durduramayacağınızı bilmeyin. Eğer siz yapamazsanız Rusya ve Esad rejimi ile bir anlaşma yapmak zorunda kalırım ve onların uçaklarını bölgeye çağırırım” dediği belirtildi.

Haberde QSD’linin Roebuck’a, “Basına giderek ABD’nin bizi yalnız bıraktığını söylememek ve Rusya ya da Suriye rejimine ait uçakların hava sahasını almaya davet etmemek için iki gündür kendimi tutuyorum. Ya bu operasyonu durdurursunuz ya da Rusya’yı alırız” dediği belirtilirken ABD’li yetkilinin de bu konuyu ABD Dışişleri Bakanlığı’na aktaracağına dair söz verdiği ve “Ani karar alma” dediği vurgulandı.

*Haber fotoğrafı: Arşiv

BAĞLANTILI HABERLER