QSD: Türkiye sivil ayrımı yapmıyorArtı Gerçek

Mustafa Bali: Rakka'dan Tel Abyad'a giden 3 sivil öldürüldü.


Suriye Demokratik Güçleri (QSD) Basın Sözcüsü Mustafa Bali, Türkiye'nin sivil-savaşçı ayrımı yapmadan aralıksız bombardımanda bulunduğunu öne sürerken, şimdiye kadar onlarca kez karadan girmeye çalıştıklarını ancak püskürtüldüklerini söyledi.

QSD sözcüsü Mustafa Bali, sahadaki son duruma ilişkin ANF’ye konuştu.

TÜM SINIRDA ÇATIŞMALAR VAR

Derik kentinden Kobani’ye kadar tüm sınır boyunca hareketlilik olduğunu söyleyen Bali, "Rojava Kürdistanı’nın sınır hattındaki tüm köy ve kentleri saldırı altındadır. Havadan uçaklarla, karardan top atışları ve obüs gibi ağır silahlarla, aralıksız bir şekilde sivil ayrımı gözetmeksizin saldırı yapılıyor” dedi.

ONLARCA KEZ KARADAN GİRMEYE ÇALIŞTILAR

QSD’nin ön cephede TSK'ye karşı savaştığını ve kara operasyonlarını püskürttüğünü belirten Bali, şunları söyledi:

“Dünden bu yana onlarca kez karadan operasyon girişimleri oldu. Tümüne yanıt verildi ve kırıldı. Belki bazı noktalarda bazı adımlar atmış olabilirler ama her alanda çatışma ve direniş var. Türkiye ve çeteleri ağır darbeler aldılar. Elimizde net bir sayı yok ancak savaşçılarımızın bildirdiğine göre hem asker hem de askeri araç bakımından ağır kayıpları var.”

Hava sahasının halen Türkiye'ye açık olduğu ve aralıksız bombardımanların yapıldığını belirten Bali, şunları ifade etti:

“Hava sahası Türkiye saldırılarına açıktır. Başından beri Türkiye'ye ait savaş uçakları Kürdistan’ın batısını bombalıyor. Dediğimiz gibi aralıksız ve sivil-savaşçı ayrımı yapılmadan bombalanıyor. Nerede insanların bir hareketliliği varsa orayı hedef alıyorlar. En son bugün (Perşembe) Rakka’dan Tel Abyad’daki canlı kalkan eylemine destek için gelen Kürt ve Arapların bulunduğu sivil konvoy hedef alındı, üç sivil öldü, yaralılar da var." (HABER MERKEZİ)

BAĞLANTILI HABERLER