Boğaziçi Üniversitesi'nde görevden uzaklaştırılan akademisyen Can Candan’ın Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı Erkan Baş'ın sözlerini paylaştığı için üniversitede hakkında soruşturma açıldığı savunmaya çağrıldığı ortaya çıktı.

Boğaziçi Üniversitesi'ne Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından atanan Rektör Prof. Dr. Naci İnci tarafından görevden alınan akademisyen Can Candan'a görevden alınmasından 5 ay sonra rektörlükten bir yazı gönderildi. Kampüse girişleri yasaklanan Candan, yazının ayrıntılarını sosyal medya hesabından paylaştı. Kendisine açılan soruşturmanın nedeninin TİP Genel Başkanı Erkan Baş'ın tweetini alıntılayarak paylaşması olduğunu belirten Candan, rektörlüğün 29 Aralık'ta kendisini savunmaya çağırdığını duyurdu.

‘SONUÇLANDIRMADIĞINIZ SORUŞTURMAYI NASIL GÖREVDEN ALMA NEDENİ OLARAK KULLANIRSINIZ?’

Candan savunma çağrılmasıyla ilgili “Bu yazıyla 29 Aralık günü beni ilk defa soruşturmaya davet ediyorlar. Beş buçuk ay önce yürütmedikleri, sonuçlandırmadıkları ama haksız, hukuksuz olarak görevden alınma sebebim olarak gösterdikleri soruşturmayı şimdi yürütmeye çalışıyorlar. Neden mi? Çünkü açtığım dava sürecinde üst mahkeme nerede soruşturma belgeleri dedi” ifadelerini kullandı.

“Madem soruşturma yapmadınız, nasıl görevden alınma sebebi olarak yürütmediğiniz, sonuçlandırmadığınız soruşturmayı kullanır, beni ve öğrencilerimi mağdur edersiniz?" diye soran Candan, "Peki, soruşturmaya sebep gösterdiğiniz paylaşıma ne demeli? Bir haber portalında çıkan ve alıntıladığım (bana ait olmayan) sözleri tırnak içine alarak Twitter’da paylaşmam… Erkan Başkan, söylediklerini bir haber portalından alıntıladım bak neler oldu” diye yazdı.