Rusya: Türkiye'nin harekatından sonra teröristler gözetimsiz kaldıArtı Gerçek

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Suriye'de gelişmelere ilişkin açıklamalarda bulundu.


Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Suriye'nin kuzeydoğusuna harekatın başlamasından sonra ülkedeki olayların istenmeyen bir seyir aldığını, "teröristlerin bulunduğu hapishanelerin gözetimsiz kaldığını ve militanların Suriye’den yayılmaya başladığını" söyledi.

Çin'in başkenti Pekin’deki Xiangshan Forumu’nda konuşan Şoygu, “Şimdi atılan adımların, Türkiyeli ve ABD’li meslektaşlarımızla olan işbirliğimizin bölgedeki güvenlik ve istikrarı arttırmasını çok umuyoruz. Ancak son günlerde olanlar, maalesef bizi pek iyimser düşüncelere sevk etmiyor” dedi.

Onlarca ülkeden militanların tutulduğu kamp ve yerlerin bir kısmının artık gözetim altında olmadığını belirten Şoygu, militanların Suriye’den başka yerlere yayılmaya başladığını ifade etti.

"Türkiye ordusunun Suriye’deki eylemleri neticesinde sekiz göçmen kampı ve yabancı militanların bulunduğu 12 hapishane gözetimsiz kaldı. Bu teröristlerin tersine göçüne, anayurtlarına dönmesine yol açabilir" diyen Şoygu, açıklamalarına şu sözlerle devam etti:

"Uluslararası toplumun terörist tehlikesi, ideolojileri ve propagandalarına karşı güçlerini birleştirmesi gerektiği açık. Rusya Savunma Bakanlığı, bu konuda muazzam deneyime sahip ve bu deneyimi Asya-Pasifik bölgesindeki partnerlerimizle paylaşmaya hazırız."

Şoygu ayrıca "Teröristlerin nereye gideceğini kimse bilmiyor. Ancak işbirliğimizin taktik aşamasında bugün bize göre bu, derhal çözülmesi gereken bir sorun. Ve yalnızca Rusya, Türkiye ve ABD düzeyinde değil" ifadelerini kullandı. (HABER MERKEZİ)

BAĞLANTILI HABERLER