Rusya: Libya'ya savaş uçağı göndermedikArtı Gerçek

Savunma Komitesi Başkan Yardımcısı Krasov, ABD'nin açıklamasıyla ilgili, 'Bir başka Amerikan korku hikayesi. Bu geçmiştekilerine benzer sahte ve yanlış bilgilendirmedir' dedi.


Rusya parlamentosunun alt kanadı olan Duma'nın Savunma Komitesi Başkan Yardımcısı Andrey Krasov, Rusya’nın Libya’ya savaş uçağı sevk ettiğine yönelik iddianın gerçeği yansıtmadığını söyledi.

ABD, Rusya'nın Libya'ya savaş uçağı gönderdiğini açıklamıştı. Amerika Birleşik Devletleri Afrika Komutanlığı (AFRICOM),  Rusya’dan Halife Hafter’e ve ona bağlı milislere gönderildiği iddia edilen savaş uçaklarının fotoğraflarını yayınlamıştı.

Krasov söz konusu iddia için, "Bir başka Amerikan korku hikayesi. Bu geçmişteki ABD yönetimlerine benzer sahte ve yanlış bilgilendirmedir." ifadelerini kullandı.

Euronews'in aktardığına göre Krasov, Rusya haber ajansı İnterfaks’a yaptığı açıklamada, ABD Afrika Kuvvetleri Komutanlığı'nın Rusya'nın Libya'ya savaş uçağı gönderdiğine yönelik açıklamalarını değerlendirdi.

Rusya’nın Libya’daki şiddetin durmasını desteklediğini ve tüm tarafları müzakere etmeye çağırdığını dile getiren Krasov, "Rusya’nın Libya’ya savaş uçağı sevk ettiğine yönelik bilgi gerçeği yansıtmıyor. Bir başka Amerikan korku hikayesi. Bu geçmişteki ABD yönetimlerindekine benzer sahte ve yanlış bilgilendirmedir." dedi. 

AFRICOM'dan yapılan yazılı açıklamada, Rusya'nın Libya'ya savaş uçağı gönderdiği ve Moskova'nın Libya kıyılarında hava sahasını kapatabileceği belirtilmişti.

RUSYA: DİYALOĞU DESTEKLİYORUZ

Öte yandan Rusya Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un, Libya'nın doğusundaki Hafter yanlısı Tobruk merkezli Temsilciler Meclisi Başkanı Akile Salih ile telefonda görüştüğü bildirildi.

Her iki tarafın da Libya’daki krizi güç yoluyla çözme girişiminin fayda sağlamayacağını ve tüm siyasi güçlerin katılımıyla acilen ülkede yapıcı bir diyalog başlatma ihtiyacı olduğunu vurguladığı aktarılan açıklamada, Lavrov’un 23 Nisan’da Akile Salih’in açıkladığı siyasi çözüm önerisini desteklediği kaydedildi. (HABER MERKEZİ) 

BAĞLANTILI HABERLER