Rusya: Şam ile Kürtler arasında diyaloğa hazırızArtı Gerçek

Lavrov: Tavrımız Suriye’nin bu bölgesindeki sorunların, Şam ve Kürtlerin temsilcileri arasında diyalog yoluyla çözülmesinden yana.


Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Türkiye’nin Suriye’ye planladığı olası harekata ilişkin, Şam ve Kürt temsilcileri arasında diyaloğa hazır olduklarını ve sorunun diyalog yoluyla çözülmesi gerektiğini söyledi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Kazakistan’ın başkenti Nursultan’da, Kazak mevkidaşı Muhtar Tileuberdi ile ortak basın toplantısında konuştu. 

Evrensel'deki habere göre, Lavrov, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun, Türkiye’nin Suriye’nin toprak bütünlüğü ve egemenliğinin korunması prensibine bağlı kalacağını teyit ettiğini belirterek, sorunların çözümüne dair Kürtler ve Şam yönetimiyle temas kurduğunu söyledi.

DİYALOG ÇAĞRISI

Lavrov, Rusya’nın Şam ve Kürtlere sorunların çözümü için diyalog çağrısı yaptığını ve diyaloğun başlaması için katkıda bulunacağını ifade ederek, “Bizim tavrımız kesinlikle Suriye’nin bu bölgesindeki sorunların, Şam ve buralarda yaşayan Kürtlerin temsilcileri arasında diyalog yoluyla çözülmesinden yana” diye konuştu.

'DİYALOGA KATKIDA BULUNMAYA HAZIRIZ’

Bölgede istikrar ve sürdürülebilirliğin sağlanması için tek yolun diyalog olduğunu vurgulayan Lavrov, “Dün Şam yetkilileri ve Kürt temsilcilerden bu tür bir diyaloğa hazır olduklarını duyduk. Biz diyaloğun başlamasına maksimum düzeyde katkıda bulunmaya hazırız. Diğer başlıca aktörlerin de bunu desteklemesini umuyoruz” dedi.(HABER MERKEZİ)

BAĞLANTILI HABERLER