Rusya'nın Suriye'deki Tarafları Uzlaştırma Merkezi Başkanı Oleg Juravlyov, Türkiye'nin İdlib'den sınırlarına göç eden Suriyeli mülteciler ile ilgili açıklamalarına dair düzenlediği basın toplantısında Afrin, Girê Spî (Tel Abyad) ile Serêkaniyê'deki (Resulayn) demografik değişimi de itiraf etti.

Juravlyov, Türkiye’nin Afrin'de 250 bin, Serêkaniyê ve Girê Spî'de de 135 bin Kürdü zorla göçerttiğini, yerlerine ise Türkmenleri yerleştirdiğini açıkladı.

Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik saldırılarında çoğunluğu Kürt olmak üzere 135 binden fazla kişinin geleneksel olarak yaşadıkları alanlardan göç etmek zorunda kaldığını kaydeden Juravlyov, Afrin'de ise topraklarını terk etmek zorunda kalanların sayısının çoğunluğu Kürtler olmak üzere yaklaşık 250 bin olduğunu belirtti.

Juravlyov, "Türk hükümetinin bu bölgelere Türkmenleri zorla yerleştirdiğini" ve bunun da "söz konusu bölgelerdeki etnik yapıda köklü değişikliğe yol açtığını" söyledi.

Juravlyov ayrıca, "Türkiye, Avrupa ülkeleri ve ABD tarafından Suriye ve Rusya yönetimlerine yöneltilen, İdlib gerilimi azaltma bölgesindeki durumun kötüleşmesi sonucu milyonlarca kişilik sığınmacı akımı oluştuğuna ve insani kriz yaşandığına dair çok sayıdaki açıklama ve eleştiriler gerçeği yansıtmıyor" dedi. (Mezopotamya Ajansı)