Nalin ÖZTEKİN


ARTI GERÇEK - Mardin’in Derik ilçesinde kayyım olarak görev yapan ve bombalı saldırıyla öldürülen Kaymakam Muhammed Fatih Safitürk davasının ikinci duruşması, Antep Bölge Adliye Mahkemesi’nde başladı.

Koruma polislerinin gelmediği duruşmada makam şoförü Mustafa Dinçer Safitürk için koruma talep edilmesi gerektiğini belirttiği için emniyet amiri tarafından tehdit edildiğini açıkladı. 

10 Kasım 2016 tarihinde makamına konulan bombanın patlaması sonucu hayatını kaybeden Mardin’in Derik Belediyesi kayyımı ve İlçe Kaymakamı Muhammed Fatih Safitürk, davasında olaya ilişkin gözaltına alınan 71 kişiden 15'i tutuklanmıştı. Tutuklular hakkında açılan dava da geçtiğimiz yıl Mardin 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi tarafından karara bağlanmış ve 14 kişi hakkında beraat kararı verilirken, dönemin Kaymakamlık Yazı İşleri Şefi Şerif Mesutoğlu hakkında, 2 kez ağırlaştırılmış müebbet ve 18 yıl hapis cezası verilmişti. İstinaf Mahkemesi tarafından cezası “hukuka uygun” bulunan Mesutoğlu ise, 24 Haziran’dan bu yana "adil yargılanma talebi” ile açlık grevi eyleminde.

KAYMAKAM DAVASI İSTİNAF MAHKEMESİNDE

Yerel mahkemenin verdiği kararı bozan Gaziantep Bölge İstinaf Mahkemesi ise, haklarında 'Devletin birliği ve ülke bütünlüğünü bozmak', 'Kişiyi yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle tasarlayarak öldürmek', 'Kişiyi yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle tasarlayarak öldürmeye teşebbüs etmek' ve 'Patlayıcı madde bulundurmak' suçlarından beraat kararı verilen Devran Aslan, Fikret Baği, Tahsin Erdaş, Vedat Erol, Nursel Eser, Zuhal Dalçin, Zinet Erdaş ve Mehmet Deniz'in yeniden yargılanmasına karar kılmıştı. 

'OĞLUMUN ŞEHİT EDİLMESİNDE EMNİYET AMİRİNİN BİR FİİL PARMAĞI OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM'

Söz konusu karar sonrası Gaziantep Bölge Adliye Mahkemesi 3’üncü Ceza Dairesi yeniden başlayan dava duruşmasının ilki 11 Temmuz günü görüldü. Kararın çıkmadığı duruşma 21 Kasım’a ertelendi. Bugün görülen duruşmada ise Safitürk’ün koruma polisleri beyanlarının alınması beklenirken duruşmaya katılmadı. Mahkeme’de beyan veren dönemin makam şoförü ise Safitürk adına koruma polisi talep etmesi üzerine emniyet amiri tarafından tehdit edildiğini söyledi. Amirin kendisine 'Kızına gelinlik giydireceğim' şeklinde ifadeler kullandığını açıkladı. Gözler dönemin ilçe emniyet müdürüne ve ekibine çevrildi. 

Safitürk’ün babası Asım Safitürk ise çarpıcı açıklamalarda bulunarak “Oğlumun şehit edilmesinde ilçe emniyet amirinin bir fiil parmağı olduğunu düşünüyorum” dedi. Ali Haydar Safitürk ise kardeşinin ölümüne ilişkin "İlçe emniyet amirinin baş aktör olduğunu düşünüyorum" şeklinde konuştu. Bu beyanlar tutanaklara geçti.  Dava 23 Ocak 2020 tarihine ertelendi.