Şaibeli nohut satışıyla gündeme gelen Türkşeker Tarım’da, şirketin genel müdür vekili Ercan Yeşilyurt görevden alındı. Ancak Yeşilyurt daha sonra Yönetim Kurulu üyesi yapıldı. Yeşilyurt’un aynı zamanda Türkşeker Genel Müdürü Mücahit Alkan’ın danışmanlık görevini de devam ettirmesi, bu görevden almanın "göstermelik olduğu" ve “Şaibeli nohut satışlarının üstü bu şekilde örtülmeye mi çalışılıyor?” sorusunu gündeme getirdi.

Milli Gazete'den Sadettin İnan'ın haberine göre, Türkşeker Tarım’da belgeleri ile gündeme gelen şaibeli satış ve nohut peşkeşinde yetkili kurumlar henüz bir inceleme ve soruşturma başlatmadı. Diğer yandan nohut peşkeşinde yaklaşık 3 milyon liralık rantın kimler tarafından nasıl paylaşıldığı da merak ediliyor.

Türkşeker Tarım’da gıda piyasasını regüle etmek için çiftçiden alınan hububat ürünlerinin belli komisyoncular üzerinden belli firmalara satılarak bazı kişilere ciddi menfaatler sağlandığı ortaya çıkmıştı. Türkşeker Tarım, belgeleri ile gündeme gelen ciddi iddialar karşısında henüz bir açıklama yapmazken Varlık Fonu, Vakıf Katılım, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın konuyla ilgili bir inceleme başlatmaması da dikkat çekiyor.

Türkşeker Tarım’dan, piyasanın çok altında bir fiyatla, birinci sınıf nohudu 4,93 liradan alan yandaş firmanın, aynı nohudu satmak için ertesi gün 7,95 TL’den ilana çıktığı ortaya çıktı. Türkşeker Tarım hiçbir duyuru yapmadan ve ilana çıkmadan depolarında bulunan yaklaşık 900 ton birinci sınıf nohudu Ankara merkezli bir firmaya 4,93 TL’den satarak kurumu zarara uğratırken, firmanın 4,93 TL’den aldığı nohudu 7,95 TL’den satması sonucu 3 milyon liralık kazanç elde edildi.