Sanayi ve tekstil ağırlıkta: Binlerce ürüne daha ek vergi geldiArtı Gerçek

Resmi Gazete’de yayınlanan iki ayrı ithalat rejimi kararıyla 3 binin üzerinde ürün için ek gümrük vergisi getirildi. Geçen hafta da oyun konsollarına ek vergi gelmişti.


Hafta sonu oyun konsollarıyla gündeme gelen ithalatta ek gümrük vergisinin kapsamı genişletildi. Resmi Gazete’de iki ayrı ithalat rejimi kararı ile 3 binin üzerinde ürünün için ek gümrük vergisi getirildi.

Tekstil, konfeksiyon, deri ayakkabı ve benzeri kategoride 2 bine yakın ürüne ek gümrük vergileri getirildi. Bu kategoride 30 ve 67’inci fasıllar arasındaki ürünlere yüzde 8 ile yüzde 50 arasında değişen oranlarda ilave gümrük vergileri uygulanacak.

32’inci fasıl ile 97’nci fasıllarda yer alan 1200 civarındaki sanayi ürünlerine ise yüzde 5,5 ile yüzde 40 arasında değişen oranda ilave gümrük vergisi getirildi.

Yerli sanayinin artan ithalat baskısına karşı korunması amacıyla kimyasallar, plastik, kağıt, taklit mücevherci eşyası, camdan mamul eşya, demir çelik ürünleri, elektrik ve elektronik eşya, makina, taşıtlar, mobilya, aydınlatma ürünleri, el aletleri, gözlükler, mutfak/sofra eşyası ile bazı muhtelif ürün gruplarında uygulanmakta olan ilave gümrük vergisi (İGV) oranlarının 30/09/2020 tarihine kadar kanuni vergi had ve nispetleri dikkate alınarak yükseltilmesi ve yüzde 2,3 - yüzde 45 oranlarında uygulanması kararlaştırıldı.

Dünya genelinde yaşanan corona virüsü pandemisi nedeniyle yurt dışı pazarlardaki talep düşüklüğüne bağlı olarak oluşan arz fazlasına ile birlikte düşük fiyatlı ithalat baskısına karşı ülkemiz tekstil, konfeksiyon, deriden eşya ve ayakkabı sektörünü daha etkin şeklide korumak amacıyla bu ürünlerde uygulanan İlave Gümrük Vergilerinin (İGV) 30/09/2020 tarihine kadar, kanuni vergi had ve nispetleri dikkate alınarak yükseltilmesi ve yüzde 8 – yüzde 35 oranlarında uygulanmasına karar verildi.

Bugün Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile, ek gümrük vergilerinde düzenlemeler yapıldı.

OYUN KONSOLLARINA YÜZDE 50 EK GÜMRÜK VERGİSİ

Karantina uygulamasıyla birlikte oyun konsolu satışı da artmıştı. Geçen hafta Resmi Gazete’de yer alan Cumhurbaşkanlığı kararında bazı ürünlerin gümrük vergilerinde yüzde 5 ile 50 arasında artış yapıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından, bazı ürünlerin ithalatında yerli üretimi destekleme amacıyla ek gümrük vergisi getirildi. Resmi Gazete’de yayımlanan karar kapsamında, son dönemde satışlarında artış yaşanan oyun konsollarında da yüzde 50 ek gümrük vergisi uygulanacak.

30 Eylül 2020’ye kadar yüzde 50 olarak uygulanacak olan ek vergi, 1 Ekim 2020’den sonra ise yüzde 20 olacak.

BAĞLANTILI HABERLER