Silivri Cumhuriyet Başsavcılığı, Silivri 5 No'lu L Tipi Kapalı Cezaevi'nde hükümlü olarak bulunan Ferhan Yılmaz'ın işkence nedeniyle öldüğü iddialarıyla ilgili yazılı açıklama yaptı. İlk incelemede darp izine rastlanmadığı ve Ferhan Yılmaz'ın cenazesinin otopsi için İstanbul Adli Tıp Kurumu'na gönderildiği ifade edildi.

Açıklamada şu görüşlere yer verildi:

"Başsavcılığımızca başlatılan soruşturma neticesinde müteveffanın teşhisi yakını Mehmet Emin Yılmaz’a yaptırıldıktan sonra Cumhuriyet Savcısı ve Doktor bilirkişisi ile yapılan ölü muayenesinde; müteveffanın bedeni üzerinde tıbbi müdahale sırasında oluşabilecek semptomlar dışında darp cebir, kesici delici alet, ateşli ateşsiz silah yarası, boğma, boğulma izine ait bulguya rastlanmamış olup müteveffa, kesin ölüm sebebinin tespiti amacıyla otopsi yapılmak üzere İstanbul Adli Tıp Kurumuna sevk edilmiştir."

Kamera kayıtlarının incelendiği, tanık ifadelerinin alındığı aktarılan açıklamada, "Bununla birlikte; olay üzerinde tüm şüphelerin aydınlatılabilmesi için kurumdan kamera kayıtları, tanık beyanları dosyaya delil olarak alınmış olup gönderilecek olan otopsi raporu ve toplanacak tüm sair deliller ile birlikte soruşturma titizlikle yürütülecek ve neticelendirilecektir" denildi.

NE OLMUŞTU?

Silivri 5 No’lu L Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'nda bulunan Ferhan Yılmaz, 9 Nisan günü hastaneye sevk edildi ve 10 Nisan'da vefat etti. Yılmaz'ın ölüm nedeniyle aileye kalp krizi olarak açıklandı.

Evrensel gazetesine konuşan Yılmaz’ın abisi Hikmet Yılmaz "Biz yıkarken gördük, sanki boynuna çamaşır ipiyle asılmış gibi iz var, her iki gözü patlamış, gözlerinden kan geliyor, burnu sanki tamamen kırılmış pamuklarla doldurulmuş, göğüs kısmında büyük bir şişkinlik ve morluk var sanki ağaç saplanmış gibi. Üst dudağı neredeyse bir avuç kadar şişmişti. Sağ ayak kısmı dikişliydi" dedi.