Piyanist Fazıl Say, İbrahim Yazıcı’nın pasaportunun verilmesini ve görevine iade edildiğini Instagram hesabından paylaştı. Say kendi eserlerinin de tekrar devlet kurumlarında seslendirme kararı alındığını açıkladı. 

Orkestra şefi İbrahim Yazıcı görevine iade edildi ve pasaportu iki yıl sonra kendisine verildi. İzmir Devlet Opera ve Balesi Orkestra Şefi İbrahim Yazıcı, Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile görevinden ihraç edilmiş ve pasaportuna el konulmuştu. Yazıcı’nın görevinden ihraç edilmesi ve pasaportuna el konulduğu için yurtdışındaki konserlerine gidememesi, dünya medyasında da haberlere konu olmuştu.

FAZIL SAY’IN ESERLERİ YENİDEN LİSTEDE

Yazıcı’nın pasaportu ile çekilmiş bir fotoğrafını paylaşan Fazıl Say, Yazıcı pasaportuna kavuştu ve görevine geri iade edildi. Önümüzde yöneteceği ilk yurtdışı konseri, Tokyo’da ‘Mezopotamya Senfonisi’ Japonya prömiyeri. Yazıcı -tam bir yanlışlık sebebi- 2 yıl süren bu dönemde pek çok uluslararası konserine gidememiş, Türkiye’de hiç bir devlet kurumunda görev alması da mümkün olmamıştı, şimdi bu yasak kalktı. Dostlarım Filiz ve İbrahim’i kucaklıyorum.

Benim eserlerimin devlet kurumlarında çalınması durumu ise ivme kazandı, uzattığım dostluk elini bu sefer tutan Kültür bakanlığı; kurumlarında senfonik eserlerimi tekrar seslendirme kararı aldı, Adana ÇDSO, İstanbul İDSO ve Cumhurbaşkanlığı CSO ( Ankara) devlet Senfoni orkestraları programlarına bu sezon eserlerimi koydular. Bu orkestralara bu dostluk adımı için teşekkür ederim başarılar dilerim. Keşke tüm bu kötü dönem hiç yaşanmasaydı, arada, bence bu engellemelerin yaşandığı 5-6 yıl süresince, çok ama çok tuhaf detaylar da var arda kalan, elbette bunlar da bir gün gelecek konuşulacaktır. Şimdilik önemli olan Türk halkıdır, halkın kültür sanat ile en güzel en yalın en dürüst şekilde buluşmasıdır, şu aşamada, bu gelişmeleri iyi hatta çok iyi buluyorum… Tüm yardımı geçenlere teşekkürü borç bilirim.” (KÜLTÜR SANAT SERVİSİ)

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Maestro İbrahim Yazıcı’ya ve Fazıl Say’a iyi haberler. Yazıcı pasaportuna kavuştu ve görevine geri iade edildi. Önümüzde yöneteceği ilk yurtdışı konseri, Tokyo’da “Mezopotamya Senfonisi” Japonya prömiyeri. Yazıcı -tam bir yanlışlık sebebi- 2 yıl süren bu dönemde pek çok uluslararası konserine gidememiş, Türkiye’de hiç bir devlet kurumunda görev alması da mümkün olmamıştı, şimdi bu yasak kalktı. Dostlarım Filiz ve İbrahim’i kucaklıyorum. Benim eserlerimin devlet kurumlarında çalınması durumu ise ivme kazandı, uzattığım dostluk elini bu sefer tutan Kültür bakanlığı; kurumlarında senfonik eserlerimi tekrar seslendirme kararı aldı, Adana ÇDSO, İstanbul İDSO ve Cumhurbaşkanlığı CSO ( Ankara) devlet Senfoni orkestraları programlarına bu sezon eserlerimi koydular.Bu orkestralara bu dostluk adımı için teşekkür ederim başarılar dilerim. Keşke tüm bu kötü dönem hiç yaşanmasaydı, arada , bence bu engellemelerin yaşandığı 5-6 yıl süresince, çok ama çok tuhaf detaylar da var arda kalan, elbette bunlar da bir gün gelecek konuşulacaktır. Şimdilik önemli olan Türk halkıdır, halkın kültür sanat ile en güzel en yalın en dürüst şekilde buluşmasıdır, şu aşamada, bu gelişmeleri iyi hatta çok iyi buluyorum...Tüm yardımı geçenlere teşekkürü borç bilirim. #fazılsay @filizozsoy #ibrahimyazıcı @ibrahimyaziciofficial

Ein Beitrag geteilt von Fazil Say (@fazilsay) am