Urfa 1 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevi'nden 4 Mart'ta Çorum L Tipi Kapalı Cezaevi'ne sevk edilen Ramazan Turan ile Selman Büyüktop, aileleriyle yaptıkları görüşmede çıplak arama ve işkenceye varan uygulamalara maruz kaldıklarını anlattı. Ramazan Turan’ın babası Ekrem Turan, 6 yıldır cezaevinde tutulan oğlu ile aynı koğuşta bulunan 4 arkadaşının apar topar bir şekilde sevk edildiğine işaret ederek, "Şiddet uygulayarak ring aracına bindiriyorlar. Eşyalarını almalarına dahi izin verilmiyor. Urfa'da başlayan şiddet Çorum’a kadar devam ediyor. Burada da çıplak aramadan geçirmişler. Zaten tutuklu bulunduğu cezaevinden başka bir cezaevine sevk ediliyor. Çıplak aramadan geçirmeleri tamamen insan onurunu zedeleme uğraşı" diye konuştu.

‘ELBİSELERİNİ ZORLA ÇIKARIP, SALDIRMIŞLAR’

Mezopotamya Ajansı'nın haberine göre çıplak aramayı kabul etmemeleri üzerine üzerlerindeki elbiselerin zorla çıkarıldığını ve gardiyanların saldırısına maruz kaldığını ifade eden baba Turan, yaşananlara dair ulaşmak istedikleri Urfa Cezaevi'nin kendilerine bilgi vermediğini kaydetti.

‘OĞLUMUN BAŞINA BİR ŞEY GELİRSE SORUMLUSU CEZAEVİDİR’

Turan, çocuklarının hangi cezaevinde olduğunu 4 gün sonra öğrenebildiklerini aktardı. Cezaevlerinin "keyfi yasalarla" yönetildiğini ifade eden Turan, işkence, baskı, şiddet ve insanlık dışı muamelelerin rutin bir hal aldığını söyledi. Turan, oğlunun başına bir şey gelmesi durumunda cezaevi idaresinin sorumlu olacağını kaydetti.

‘YERE YATIRIP KAFALARINA BASMIŞLAR, SONRA DA HÜCRE CEZASI'

Selman Büyüktop’un babası Salih Büyüktop ise, 5 yıl önce tutuklanan ve 17 yıl 6 ay ceza verilen oğlunun yaşadıkları hak ihlallerine her gün yenisinin eklendiğini ifade etti. Büyüktop, oğlunun sürgün edildikleri sırada kötü muameleye maruz kaldığını söyleyerek, "Elbiselerini almalarına dahi izin vermemişler. Bu cezaevinde yaşanan şiddet götürüldükleri cezaevinde de devam etmiş. Cezaevi girişinde çıplak aramayı kabul etmedikleri için yere yatırıp kafalarına basmışlar. Yüzlerinde ve vücutlarında ayakkabıların izleri çıkmış. Üzerlerinde tepinmişler. Bununla yetinmeyip üzerlerindeki elbiseleri de yırtmışlar. Daha sonra 15 günlük hücre cezası verilmiş” diye kaydetti.

İHD’YE BAŞVURDULAR

Çocuklarından 7 gün boyunca haber alamadıklarını dile getiren Büyüktop, "Aradığımız cezaevi yönetimi dalga geçer gibi önce 'bilgimiz yok', daha sonra 'bilgi veremeyiz' dedi. Ramazan’ın ailesi bize bilgi verdi. Yoksa halen haberimiz yoktu. Şu an da bulunduğu cezaevinde yoğun bir hak ihlaliyle karşı karşıya” dedi. Büyüktop, ihlallere karşı Turan ailesiyle birlikte İnsan Hakları Derneği (İHD) Batman Şubesi’ne başvurduklarını aktardı.