KDP ve Mustafa Kazimi hükümeti, son zamanlarda Şengal halkının iradesine karşı imzalanan 9 Ekim Anlaşması’nın uygulanması için girişimlerde bulunuyor. Son olarak KDP, geçtiğimiz günlerde Kazimi’nin Irak ordusu aracılığıyla Şengal’e yönelik bir saldırı başlattı. Saldırı, Êzidxan güçleri ve Şengal halkının direnişi üzerine durduruldu. Bu sırada özellikle KDP yalan ve hile yoluyla Şengal’i boşaltmak istedi. Ancak KDP’nin bu planının boşa düşürülmesi üzerine yeni provokasyonlarla yeniden Şengal’i hedef alıyor. Sinûnê Halk Meclisi Eşbaşkanı Xwedêda Ilyas son gelişmeler ve KDP’nin Şengal üzerine kurduğu yeni planlar ile ilgili ajansımıza konuştu.

‘PLANI 2007'DE KURMUŞLARDI’

Rojnews'in haberine göre, konuşmasının başında Şengal’e yapılan saldırıların sebeplerine ve 9 Ekim Anlaşmasına dikkat çeken Xwedêda Ilyas, mevcut planın sadece 9 Ekim Anlaşması olmadığını, Şengal üzerinde 2007’den beri bir plan yapıldığını belirtti; “Azınlıkları ve farklı halkları kabul etmediler ve hedef aldılar. Farklı inançların olmayacağına karar verdiler. O dönem KDP, Şengal’i boşaltmak ve Êzidi halkını Şengal’den çıkarmak istedi. Şengal ve halkını kendilerine köle olarak kullanmak istediler. Böyle bir baskı ve zorlama geliştirdi. Êzidi halkı bir uykudaymış gibi teslim olmuştu. Her gelen Êzidi halkını kendi çıkarları için kullanıyordu. Saddam Hüseyin rejimi sırasında da KDP geldi. Diktatörlük yaşadık ama ondan daha beteri bir diktatörlükle karşılaştık ve bir fermandan geçtik. Baas rejimi sırasında herhangi bir fermandan geçmemiştik. KDP Şengal’e girip burada çalışmalar yürttü. 2003-2014 yılları arasında Êzidi halkı ile Arap halkını birbirine düşman etmek ve ferman için bir plan hazırladı. Bu fermanla Şengal’i çöle döndürmek istediler. Ama halkımız bu oyunlara gelmedi ve iradesini tanıyarak, kendini örgütledi. Bu toprakların fedaileri olarak bu inancı ve buraları terk etmedi. Bu halk üzerinde her zaman başka bir plan ve özel bir savaş yürütüldü. Yalanlarla, hileyle, korkuyla bu halkı etki altına almak istiyorlar. 2014’ten beri Êzidi halkına yönelik için yaptıkları hiçbir plan gerçekleşmedi. Halkımız kendi kendini yönetiyor. 2007’de Rojava peşmergeleri ve Türk MİT’iyle saldırarak halkımızı yok etmek istemişlerdi. 2014’te tekrar Êzidilere saldırarak, onları yok etmeye çalıştılar. 9 Ekim anlaşması da tüm bu adımlarla bağlantılıdır. 2017’de de aynı girişimlerde bulundular. Her seferinde aynı şeyi amaçladılar. Huzursuzluk ve korku yaratarak Şengal’i boşaltmak ve gelip burayı işgal etmek istediler. Ancak Êzidi halkı onların tanklarından, toplarından ve kirli planlarından daha güçlüdür. Êzidiler yok olmaz. Sonuna kadar direneceklerdir.”

'ŞENGAL'E YÖNELİK SALDIRILARDA KDP'NİN ROLÜ'

Xwedêda Ilyas, konuşmasının devamında Şengal’e yönelik saldırılarda KDP’nin rolüne ve Êzidi halkının işgali kabul etmemesi gerektiğine dikkat çekerek şunları söyledi; “Barzani ailesinin ve Irak hükümetinin 9 Ekim planı biliniyor. Irak bu güçleri siyasi meseleler olarak ele alıyor. Öz savunma ve özyönetim hakkı en meşru haktır ancak ne Kazimi ne de KDP nezdinde Êzidi halkının hiçbir kıymeti yoktur. İrademizi inşa etmeliyiz. Biz kendimizi tanımalıyız ki, KDP ve etrafındakilerin kirli planlarını boşa çıkarabilelim. Toplumun kendini koruyacak güce sahip olmasını istemiyorlar. Haşdi Şabi’ye bağlı 80. birlik de olsa bunu kabul etmiyorlar. Bugün Irak’ta gerek Şii, gerek Sünnilerin olsun tüm halkların ve milletlerin bir savunma gücü var, ancak Irak devleti Êzidilerin kendilerini koruyacak savunma gücüne sahip olmasını kabul etmiyor. Bunu kabul etmiyoruz, doğru görmüyoruz. KDP’ye bağlı büyükleri ve muhtarları doğru yola gelmeye, para peşinde koşmamaya ve ellerini vicdanlarına koymaya çağırıyoruz.

‘ARTIK KABUL ETMİYORUZ’

Daha ne zamana kadar onların pazarlarında araçve köle olacağız? Bugün ne Êzidi halkı ne de Şengal toprakları onların pazarları için bir araç olarak olmayacak. Bunu artık kabul etmiyoruz. Bir irade kuruldu. Êzidilerin kahramanları var. Biz artık sırtımızı ne KDP’ye ne de Irak hükümetine yaslamayacağız. Irak hükümetine karşı değiliz, Irak’lı yurttaşlarız. Ancak üzerimize gelirlerse direneceğiz ve topraklarımızı terk etmeyeceğiz. Çok şehit verdik. Bugüne kadar 500 şehit verdik. O şehitleri nasıl terk ederiz. Son ana kadar o şehitlerin yolunda olacağımızın sözünü verdik.”

Xwedêda Ilyas, YBJ-YJŞ ve Êzidxan Asayiş güçleri ile ilgili olarak ise; “Bir Êzidi olarak halkımı bu güçlerin arkasında durmaya çağırıyorum. Bugün YBŞ-YJŞ’nin özgürlük savaşçıları 80. Birliğe bağlı resmi bir güçtür, biz de Êzidxan Asayiş güçlerinin de resmi olarak tanınmasını istiyoruz. Nasıl ki Irak ordusu varsa, Emnil Weteni, istihbarat ve kurumları varsa bizim de kendimizi yönetme hakkımız var. Gençleri Şengal Savunma Güçlerine katılmaya çağırıyorum. Ne zamana kadar köle olup, başkaları için çalışacaklar. Şengal bizim topraklarımızdır. Şengal dağları yok olursa biz de Êzidi halkı olarak yok oluruz. Dijital ağlarda paylaşılanları dikkate almayın. Şu anda kirli bir savaş yürütülmektedir. Çocuklar anneler ve toplumun her kesmi ayaklanarak 9 Ekim anlaşmasının uygulanmasına izin vermedi. Halkımızı 9 Ekim anlaşmasını uygulamak istedikleri konusunda uyarıyorum. Mesajımız net olmalıdır. Ne Irak güçleri ne de KDP gibi dış güçler burayı savunabilir. Planlarının ve çocuklarımıza, kadınlarımıza, annelerimize yönelik oyunlarının gerçekleşmesine izin vermeyeceğiz” dedi.

‘TOPRAKLARIMIZDAN VAZGEÇMEYECEĞİZ’

Xwedêda Ilyas konuşmasının sonunda şu mesajı verdi; “Êzidi inancında cesaret vardır, yiğit bir toplum vardır ve şehitlerin kanı döküldü. Birçok şehit verdik. Şehitler direnişin ve baş eğmemenin simgesi olmalıdır. Şehit de düşsek boyun eğmeyeceğiz. KDP’ye Şengal’i terk etmeyeceğimizi söylüyoruz. Topraklarımızı onlara bırakmayacağız. Korkmuyoruz. Kahramanlarımız tanklarına ve toplarına karşı duruyor. İşbirlikleri yüzünden binlerce insan IŞİD’in eline düştü. Êzidilerin kızları ve oğulları şehit düştü. Barzani ailesine mesajım Şengal’den çekilmesidir. Şengal’i bir daha size teslim etmeyeceğiz. Halkımız da toprağına sahip çıkmalı ve direnmelidir. Şehitlerimizin kanına sahip çıkmalıyız.”